Az országban eddig mintegy ötven praxisközösség kezdte meg működését 6,6 milliárd forintos európai uniós forrásból. Az államtitkár közlése szerint a következő években további száz praxisközösség életre hívására nyílik lehetőség, egyenként maximum 80 millió forint értékben. (A pályázatok benyújtásának határideje február 28.) Első ütemben Dunavarsány és további három település - Szigetszentmiklós, Majosháza, Dunaharaszti - 20 ezer lakosát kívánják bevonni a praxisközösségek szolgáltatásainak körébe.
Rétvári Bence kifejtette, a hazai egészségügyi ellátórendszer elsősorban az akut betegek ellátására és a krónikus betegek gondozására fókuszál, az új szolgáltatásként megjelenő praxisközösségekkel viszont a lakosság népegészségügyi mutatóinak javítására helyezik a hangsúlyt. Ennek keretében a rendelőkben és más helyszíneken az egészségtelen táplálkozás, a dohányzás, a túlsúly és a túlzott alkoholfogyasztás visszaszorítása érdekében indul küzdelem.
Ehhez pluszszolgáltatásként többek között védőnők, dietetikus szakemberek, gyógytornászok állnak rendelkezésre, a háziorvosok pedig - többlet javadalmazásért - külön rendelési időben segítik a munkát. Reményeik szerint az egészség megőrzésének elősegítése eredményeként a szakellátás terhei is csökkenhetnek majd.