Elfogadhatatlan, hogy a jogerősen elítélt veszprémi nőgyógyászt, aki életmentő műtétekért és vizsgálatokért bizonyítottan pénzt kért a betegeitől az államilag finanszírozott kórházi rendelésén, és haszonszerzés céljából betegeit tudatosan félretájékoztatta, félrediagnosztizálta; másodfokon is csak mindösszesen 6 hónapra tiltotta el foglalkozásától a Magyar Orvosi Kamara ( MOK ) Országos Etikai Bizottsága - áll a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezetének (ReSzaSz) közleményében.
Ha törvénysértően is, de legalább még itt dolgozik
Az onkológus-nőgyógyász azért állt bíróság elé , mert daganatos betegeitől 150 ezer forintot kért olyan műtétek elvégzéséért, amelyeket az OEP finanszírozott, a kontrollvizsgálatokért pedig 15 ezer forintot várt. A bíróság mégis enyhe ítéletet szabott ki rá. Indoklásuk szerint a bűnösséghez ugyan nem férhet kétség, mégis társadalmi érdek, hogy a vádlott folytassa orvosi tevékenységét. Tehát az amúgy is szakemberhiánnyal küzdő magyar egészségügy nem engedheti meg, hogy sorai közül kizárja a hozzáértőket még akkor sem, ha munkavégzésük során nem hogy etikátlan, de törvényt sértő tevékenységet végeznek.
A ReSzaSz álláspontja, hogy ilyen minősített esetekben az európai jogrend, más országok példái és saját normáink alapján kizárólag a végleges eltiltás lehet erkölcsileg megalapozott döntés. A közlemény szerint a veszprémi nőgyógyász ügyének elhúzódó, nehézkes etikai vizsgálata, enyhe első- és másodfokú ítéletei az egész társadalom igazságérzetét sértik. Egyben jól mutatják, milyen morális megújulás vár még a MOK-ra, ha ténylegesen élére kíván állni az egészségügy valós reformjának. "ReSzaSz-ként hisszük, hogy a döntéshozó politikusoktól hitelesen csak akkor kérhetjük számon az erkölcsi megújulást, ha mi, egészségügyben dolgozók is megvizsgáljuk önmagunkat, és nemcsak szavakban, hanem tettekben is mindig az etikus magatartást tanúsítjuk" - olvasható a szakszervezet közleményében.