Téves elképzelés, miszerint ezzel az új foglalkozással a hiányzó orvosokat pótolni lehetne! Megkönnyítik ugyan a munkájukat, tehermentesítik őket, de nem vehetnek át orvosi feladatokat - nyilatkozta Dr. Gaál Csaba emeritus az Orvosok Lapja legfrissebb számában, amelyet a Magyar Orvosi Kamara idéz.
Konkurenciát jelentenek az orvosképzésben
A világ számos országában, például az Egyesült Királyságban a kórházakban, a szakrendelőkben vagy a háziorvosi szolgálatokban sok esetben orvosok helyett magasan képzett ápolók látják el a betegeket. Ők végzik el például a krónikus betegek - magas vérnyomásban szenvedők, cukorbetegek - időszakos vizsgálat, ellenőrzik a leleteket, sőt felírják az újabb adag gyógyszereket. Ezt a rendszert ültetnék át a magyar ellátásba is: az úgynevezett non-doktorok azok az ápolók lesznek, akik a főiskolai diploma megszerzését követően - másfél éves egyetemi képzés keretében - megszerzik az új, MSc-fokozatú végzettséget is, így bővül a feladatkörük.
Nem kevesen ellenzik az új munkakört, vagy legalábbis fontolóra veszik a kiképzettek tevékenységének szűkítését a korábbi elképzelésekkel szemben - írja Dr. Gaál Csaba. "Német orvosok között végzett felmérés alapján 50 százalékuk úgy véli, hogy negatívan befolyásolhatják az orvosképzést, hiszen a medikusoknak és a leendő szakorvosoknak is el kell sajátítani azokat a gyakorlati ismereteket, amelyeket ezek az asszisztensek végeznek. Azaz konkurenciát jelenthetnek az orvosképzésben" - írta. Hozzátette: valóban átvehetik ugyan a műtéteknél a második (ritkán az első) asszisztens szerepét, ezekben az esetekben azonban tulajdonképpen a leendő szakorvosok helyett állnak ott, akik viszont sokat profitálhatnának a beavatkozásokból - hangsúlyozta a szakember.