Egy orvos sokszor mosolyogva figyeli, amikor egy 35 perces sorozatrészben ötpercenként újraélesztenek valakit, vagy olyan latin kifejezésekkel dobálóznak, amelyeket 10 évente egyszer használ egy átlagos orvos. A nézőket mégis lenyűgözi ez a közeg. Fordítsuk a magunk hasznára mindazt, amit megtanulhatunk egy-egy ilyen műsorból.
A szaktudás fontos, de nem minden!
A Kórház a város szélén című sorozatban a főorvos és helyettese szánakozva figyelték kissé pohos, nem túlságosan kvalifikált kollégájukat, amint az a folyosón a betegek kezét megfogva, a hozzátartozók figyelmének karéjában magyarázza érthetően a betegséget és a gyógyítás folyamatát. A következő részben azonban nem szánakoztak, hanem csodálkoztak az új Ladán, amit a kevésbé tehetséges, de mégis közkedvelt és népszerű kolléga meg tudott venni. Aki ugyanis nem a hófehér köd magasából, hanem a betegágy mellől, emberségesen és részvéttel kommunikál , gyakran sikeresebb. A szaktudás fontos, de nem minden.
A specialista
Könnyen érvelhet bárki az egyes pont ellen: mi újság akkor Dr. House háza körül? Ő aztán végképp nem lehet túlzott kedvességgel vádolni, mégis imádják. Álljunk meg egy pillanatra. Dr. House-t a betegek nem a modora, hanem a híres diagnosztikai képessége és tudása miatt keresik fel. Magát az orvost nem nagyon kedvelik, a kollégái a tudását tisztelik, de egyébként inkább tartanak tőle, mintsem szeretik. Dr. House specialista. Egy orvos egy dolgot tanulhat meg Dr. House-tól: a hatékony feladatszervezést. Érdemes ilyen szemmel (is) nézni a filmet.
Dr. House-t nem a modora miatt szeretik a betegei
A profi kommunikátor
A Grace klinika a Vészhelyzet és a hozzá hasonló sorozatok még egy fontos dolgot megtanítanak az orvosoknak, amire nem biztos, hogy elég figyelmet fordít az iskolai képzés. Azt, hogy a betegek hozzátartozóival hogyan kell bánni. A beteg maga néha nem is jelent akkora kihívást, mint a hozzátartozó. Elmondani valakinek egy halálhírt , vagy éppen egy halálos betegségről beszélni, vagy egy kisgyermekkel megértetni egy változást - ezektől a helyzetektől mindenki joggal tart. Ezekben a sorozatokban olyan dialógusokat írnak profi rendezők, amelyeket a legtöbb ember elvár, ha hasonló helyzetbe kerül. Ha ilyen sorozatot látunk, érdemes ezeket a dialógusokat nagyon alaposan megfigyelni, és megérteni, mit miért mondanak. Megfigyelni, hogyan mondják, illetve milyenek a körülmények.
A filmek többsége nem életszerű. A szereplők, a karakterek túlságosan karikírozottak az élethez képest. Mégis lehet belőlük tanulni akkor is, ha betegként vagy orvosként figyeljük őket. Megérthetjük belőle azt, hogy mit vár el a beteg -mert ezeket a filmeket az ő igényeikre szabva készítik.
A cikk elkészítésben a Foglalj Orvost.hu nyújtott segítséget!