Bőr- és nemi betegségek

Az emberi szervezet legnagyobb szerve a bőr, amely a test felszínét a külvilág felé fedi. Egy felnőtt embernél 1,6-1,8 négyzetméter, a testsúly 15 százalékát teszi ki. Sokrétű feladatot ellátó, bonyolult szerv, működése az élet sok szempontjából pótolhatatlan. Betegségei amellett, hogy kellemetlenek, de jól láthatók, feltűnőek is, nemcsak egészségi, hanem esztétikai, lelki problémát is jelentenek. A bőr és a szervezet egyéb részeinek szoros kapcsolata miatt a bőrbetegségeknek csupán egy része önálló bőrelváltozás , jelentős részük a szervezet egyéb betegségével függ össze.

Foltos hajhullás (alopecia areata) tünetei és kezelése

Mi a foltos hajhullás?

Az alopecia kifejezés hajhullást jelent, az areata pedig egy jelző, amelynek jelentése: foltos. Noha természetes, hogy naponta mintegy 50-100 hajszál kihullik az emberi hajkoronából, alopecia areata esetén kisebb-nagyobb foltokban teljes kopaszság alakul ki. A jelenség hátterében autoimmun folyamatok húzódnak meg, illetve a fejbőr mellett a test további részeit is érintheti.

Tünetek

A foltos hajhullás előfordulása

Becslések szerint foltos hajhullást a népesség körülbelül 2 százaléka tapasztal élete során. Férfiak és nők egyaránt érintettek lehetnek. A tünetek általában az első negyven életévben jelentkeznek először, ezzel együtt későbbi életkorban sem kizárt a betegség megjelenése. A tízéves kor alatti gyerekeknél kialakuló foltos hajhullás jellemzően kiterjedtebb és progesszívabb panaszokat okoz.

A foltos hajhullás okai

A foltos hajhullás autoimmun betegség. Ez azt jelenti, hogy az immunrendszer tévesen behatolóként azonosítja a hajhagymákat, ezért megtámadja azokat. Maguk a hajhagymák ritkán pusztulnak el az immunreakció következtében, ami lehetőséget teremt a haj újranövekedésére. A betegség emellett a körmöket is érintheti.
Nem tisztázott, hogy milyen tényezők váltják ki az immunrendszer tévedését, de valószínűsíthető, hogy genetikai és környezeti faktorok egyaránt közrejátszanak benne. Ismert, hogy az alopecia areata családi halmozódást mutat, azaz magasabb a kialakulás kockázata, ha a felmenők között előfordult már a betegség. Egyéb bőr- és szisztémás betegségeket szintén kockázati tényezőként tartanak számon, beleértve a vitiligót, lupuszt, pikkelysömört és pajzsmirigyzavarokat, valamint az atópiás betegségeket: az asztmát, légúti allergiát és atópiás dermatitiszt. Ugyancsak fokozhatja a foltos hajhullás veszélyét a dohányzás.

A foltos hajhullás tünetei

Az alopecia areata jellemzően a haj kör alakú vagy ovális foltban történő, hirtelen kihullásával kezdődik. Legtöbbször a fejbőr érintett, de a test más részein is kihullhat a szőrzet, legyen szó akár férfiak esetében a szakállról, akár a szemöldökről, szempillákról. A foltok határán megmaradt hajszálak gyakran töredezettek, rövidek. A kopasz foltokon nem tapasztalható semmilyen egyéb bőrelváltozás, például kiütések, bőrpír vagy hegesedés. Vannak, akik a hajhullást megelőzően égő, viszkető érzést tapasztalnak az érintett területen.
Autoimmun probléma áll a foltos hajhullás mögött. Fotó: Getty Images
Autoimmun probléma áll a foltos hajhullás mögött. Fotó: Getty Images
A legtöbb betegnél csupán egy vagy néhány foltban jelentkezik haj- és szőrhullás, és az esetek mintegy felében egy éven belül külön kezelés nélkül is spontán visszanő a szőrzet. Kezdetben az új hajszálak őszes árnyalatúak lehetnek, idővel azonban visszanyerik eredeti színüket. A foltos hajhullás több epizódban is jelentkezhet, azaz újból és újból megjelenhetnek kopasz foltok, amelyek aztán visszanőnek. Az esetek egy kisebb részében az alopecia areata súlyosbodhat hosszú távon. Ez jelentheti a foltok számának és kiterjedésének növekedését, de ritkán akár teljes kopaszság (alopecia totalis), sőt, a testszőrzet teljes elvesztése (alopecia universalis) is kialakulhat.
Az erőteljes hajhulláshoz olykor körmöket érintő panaszok is társulhatnak. A körmökön apró horpadások keletkezhetnek, bordázottá, érdes felületűvé, illetve töredezetté válhatnak.

A foltos hajhullás diagnózisa

A foltos hajhullás diagnózisa általában a klinikai kép, a páciens által elmondott tünetelőzmények és fizikai vizsgálat alapján már felállítható. Amennyiben felmerül a gyanú, hogy a panaszok hátterében esetleg más kórfolyamat húzódik meg, a bőrgyógyász laborvizsgálatot és szövettani vizsgálat céljából biopsziát is javasolhat.

A foltos hajhullás kezelése

Jelenleg nincs ismert gyógymód a foltos hajhullásra. Ugyanakkor léteznek kezelési módszerek, amelyekkel elősegíthető a haj növekedése. Fontos megemlíteni, hogy minden beteg esete más és más. Vannak, akiknél a kihullott haj és szőr idővel spontán visszanő. Más esetekben javulást eredményezhetnek az autoimmun eredetű gyulladás csillapítására helyileg alkalmazott vagy szájon át bevehető kortikoszteroid készítmények, valamint az UV-fénnyel folytatott fényterápia és a helyi immunterápia. Ezenkívül érdemes lehet számításba venni az olyan kozmetikai megoldásokat is, mint a paróka- vagy fejkendőviselés, a hajkorona teljes leborotválása a foltok eltüntetése céljából, illetve műszempillák és műszemöldökök használata.
Az enyhe alopecia areatára jellemző a fellángolások és tünetmentes időszakok váltakozása. A betegség súlyosabb formái – az alopecia totalis és az alopercia universalis – viszont rendszerint a kezelésekre is kevésbé reagálnak. Noha a foltos hajhullás önmagában nem befolyásolja a beteg életvitelét, negatív kihatással lehet azonban az önértékelésre és hangulatra. Éppen ezért fontos, hogy az ennek kapcsán felmerülő érzésekkel kérjen szakszerű segítséget a beteg, különösen, ha depresszió vagy szorongás jeleit észleli magán. Ugyancsak hasznos támogatást nyújthatnak e téren a sorstársi betegközösségek.

Hasznos tudnivalók a foltos hajhullásról

Gyakori tévhit és félelem, hogy a foltos hajhullás átterjedhet emberről emberre. Valójában azonban autoimmun betegségről van szó, amely nem fertőző.

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +15 °C
Minimum: +6 °C

Kelet, északkelet felől tovább szakadozik, gomolyosodik, csökken a felhőzet, így hazánk északkeleti, keleti felén sok, nyugaton, délnyugaton kevesebb napsütés valószínű. Utóbbi országrészben maradhatnak tartósan borult körzetek. A déli tájakon záporeső nem zárható ki. Az északi, északkeleti szél nagy területen lesz élénk, olykor erős, a Bodrogköz térségében akár viharossá is fokozódhat. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 19 fok között valószínű, a nyugati, délnyugati felhősebb részeken mérhetjük az alacsonyabb értékeket. Késő estére 6 és 12 fok közé hűl le a levegő. Bolondok napján eső, szél és napsütés váltja egymást.