Mi a hasmenés?
Hasmenésről akkor beszélhetünk, ha valakinek naponta háromnál többször van széklete, és az a megszokottnál hígabb. Normál, formált széklet esetében akkor sem lehet szó hasmenésről, ha az illetőnek emiatt napi háromnál többször kell felkeresnie a mellékhelyiséget. Akkor sem beszélhetünk ilyen problémáról, ha valakinek csak egyszer van híg széklete. A két kritériumnak ugyanis egyszerre kell teljesülnie.
Tünetek
A hasmenés előfordulása
Inkább gyerekkorban jellemző, és az is megfigyelhető, hogy ezzel a problémával valamivel ritkábban szembesülnek a nők. Amennyiben a háttérben például laktózintolerancia (tejcukor-érzékenység) áll, nemek közti különbségről már nem beszélhetünk.
A hasmenés okai
Az elsődleges ok leggyakrabban valamilyen fertőzés (ilyen lehet például a calicivírus-fertőzés és a szalmonella, de szintén gyakori a Rota vírus-fertőzés, ami egyéves kor alatt akár életveszélyes is lehet). Vannak emellett olyan gyulladásos bélbetegségek (például a véres széklettel járó Crohn-betegség és a colitis), amelyek ugyancsak hasmenést okoznak, ahogyan egyes gyógyszerek (leggyakrabban az antibiotikumok) is válthatnak ki ilyen hatást. Állhat e tünet hátterében a bélrendszer fokozott érzékenységével járó irritábilis bél szindróma (IBS) is.
Meghúzódhat e tünet mögött tejcukor- vagy fruktózérzékenység, de akár több ételallergia (például tej-, tojás- vagy szójaallergia) is, de szóba kerülhet a lisztérzékenység is. Ezek közül a leggyakoribb a tejcukor-intolerancia, amely hazánkban a felnőtt lakosság 20-30 százalékát érinti. Fruktózérzékenység jóval ritkábban fordul elő, ez esetben a problémát leggyakrabban az alma, a körte, a szőlő és az aszalt szilva okozza.
Ugyancsak kiválthat hasmenést az antibiotikus kezelés. Ennek oka, hogy az antibiotikum nemcsak a kórokozókat, de a bélrendszer hasznos baktériumait is elpusztítja, aminek egyik tünete a gyakori és híg széklet lehet. Egyéb gyógyszerek - például kemoterápiás kezelés - mellékhatásaként is jelentkezhet hasmenés.
Ritkán, de e probléma lehet valamilyen bél- és gyomorrendszert érintő daganatos betegség (főként a karcinoid tumor) kísérőtünete is. Hasmenéshez vezethetnek a fogyókúra során szedett készítmények és teák is (ez utóbbira jó példa a szennalevél és a kutyabenge tea).
A hasmenés tünetei
A hasmenés konkrét tünete az, ha valakinek naponta háromnál többször van a megszokottnál hígabb széklete.
A hasmenés diagnózisa
Ha a hasmenés hátterében valamilyen bakteriális fertőzést sejtenek, akkor azt a székletből ki lehet tenyészteni, véres széklet esetén pedig elengedhetetlen a széklettenyésztés. Akut tünetek esetén vírusfertőzésre kell gondolni, elhúzódó panaszok jelentkezésekor pedig inkább a tejcukor-érzékenység jön szóba: ezt kilégzéses vizsgálattal lehet igazolni.
A hasmenés kezelése
A legfontosabb kideríteni, mi a hasmenés oka, a kezelést ugyanis csak ezt követően lehet megkezdeni. A hasmenést okozó vírusos fertőzéseket esetén diéta és folyadék-, valamint sópótlás szükséges. A bakteriális hasmenést csak bizonyos esetekben szabad antibiotikummal kezelni. Ennek oka az, hogy a szalmonella-fertőzés az antibiotikus kezelés hatására elhúzódhat, de nem feltétlenül gyógyul meg. Emiatt inkább probiotikumok használatát javasolják az orvosok. Ha a hasmenést antibiotikum adása okozta, a megoldást szintén a probiotikumok szedése jelentheti.
A kezelésben fontos szerepet tölt be a diéta, ami a mai ismeretek szerint messze nem jelenti azt, hogy a betegnek csak sós vízben főtt krumplit szabad ennie! A helyes diéta lényege a megfelelő só- és folyadékpótlás. Ha a súlyos hasmenéshez hányás is társul, akkor mindenképpen indokolt a kórházi kezelés, mivel a kiszáradás megelőzésére infúziót kell kapnia a betegnek. Amennyiben hányás nem társul a hasmenéshez, akkor a beteget fokozatosan itatni kell, és inkább sós, mint édes ételekkel kell ellátni. Ennek oka, hogy a hasmenéssel a szervezet sokkal több sót veszít, mint cukrot. Természetesen a cukros élelmeket sem kell teljesen elvonni a betegtől, ugyanis a bélrendszernek ez esetben is szüksége van cukorra. Cukros, rostos üdítőket azonban nem célszerű innia, mert azok csak tovább fokozhatják a hasmenést. A cukros teával fogyasztott sós ropi, a sárgarépa főzelék, a rizs, az alma, a banán azonban ideális táplálék lehet.
Szoptatás alatt jelentkező hasmenés esetén nem szabad a szoptatást sem felfüggeszteni, az anyatej ugyanis olyan védőfaktorokat tartalmaz, amelyek a hasmenéses kicsiknek csak hasznára válnak.
Több olyan gyógyszer (ezek hatóanyaga loperamid, diosmectit, difenoxilát) is van, amelynek célja a hasmenés megszüntetése. Ezek a készítmények főleg felnőtteknek ajánlhatók, de nekik sem elsődlegesen, gyerekkorban pedig egyáltalán nem szerencsés az ilyen jellegű szerek alkalmazása. Ennek oka, hogy a hasmenéssel a bélrendszerben lévő baktériumok és vírusok toxinjai is távoznak a szervezetből, amelyek a hasmenés megfékezésével a bélrendszerben rekedhetnek, és ott további kárt okozhatnak. Ha a hasmenéssel ezek a méreganyagok kiürülhetnek - és közben folyamatos a folyadékpótlás -, akkor a gyógyulás is gyorsabb lehet.
Tejcukor-érzékenység fennállásakor a laktáz tabletta jelenthet megoldást, de az elsődleges kezelési mód ez esetben is a megfelelő diéta. Ugyanez igaz minden olyan táplálékallergiára, amely hasmenéssel jár: a megoldást ez esetben is a diéta betartása jelentheti.
A hasmenés megelőzése
Fontos a higiéniás szabályok betartása, a rendszeres kézmosás, az ismeretlen eredetű, nem megmosott vagy romlott ételek kerülése. Ha a háttérben valamilyen táplálékérzékenység áll, akkor megelőzésként fontos a megfelelő diéta betartása.
Az egyik leggyakrabban hasmenést okozó, egyéves kor alatt akár életveszélyt is jelentő rotavírus ellen létezik védőoltás is.
Hasznos tudnivalók
Ha a hasmenés véres, azonnal orvoshoz kell fordulni, és az orvosnak azonnal meg kell állapítania a vérzés okát. Ez ugyanis komoly gyomor- és bélrendszeri betegségekre, akár daganatokra is utalhat. Bár ez is korfüggő, hiszen csecsemőknél ilyen tünet a leggyakrabban ételallergia miatt jelentkezik, míg kisgyerekeknél fertőzés miatt alakulhat ki.
A cikk elkészítéséhez nyújtott segítséget köszönjük dr. Hidvégi Edit gyermek- és felnőttgyógyász, gasztroenterológus szakorvosnak.