Mi a pestis?
A pestis a Yersinia pestis nevű baktérium által okozott fertőző betegség. Természetes hordozói a vadon élő rágcsálók (pl. patkányok), a betegség róluk terjed emberre.
Tünetek
A pestis előfordulása
A pestis ma már csak a rossz higiénés körülményeket biztosító trópusi és szubtrópusi országokban jelenik meg. Ilyen országok, pl. India, Vietnam vagy Madagaszkár, ahol négy egymást követő évben is észleltek járványt. A fejlettebb országokban, ahol a patkányok nem fertőzöttek, a betegség sem fordul elő. Ennek ellenére az Egyesült Államokban is fel-felüti a fejét, leggyakrabban Kaliforniában, Utah, Arizona, Newada és Új-Mexikó államokban.
A pestis okai
A pestis kórokozója a fertőzött patkány bolhájának csípésével vagy a bolha ürülékének elfogyasztásával jut be az emberi szervezetbe. Ezért főként olyan egyének veszélyeztetettek, akik patkányok közelségében élnek (hajléktalanok, tengerészek, csatorna-munkások), különösen fertőzött trópusi vidékeken. A baktérium cseppfertőzéssel is terjed, ilyenkor jellemzően tüdőpestis jön létre. A járványok sok esetben légúti fertőzések sorozatával indulnak.
A pestis diagnózisa
A kórisme a baktériumok kimutatásán alapul. A tenyésztés történhet:
- Nyirokcsomókból,
- Vérből,
- Köpetből.
A pestis tünetei, kórlefolyása
A pestisnek két típusát különítjük el, úgymint bubópestis és tüdőpestis. A lappangási idő rövid, 2-10 nap között van, de tüdőfertőzés esetén akár néhány órára is rövidülhet.
- A bubópestis tünetei:
- Hirtelen kialakuló magas láz,
- Hidegrázás,
- Rosszullét,
- Izomfájdalmak,
- Kínzó fejfájás,
- A rovarcsípés közelében, majd testszerte erősen megduzzadt nyirokcsomók ("bubók"). A nyirokcsomók fájdalma még a duzzanat előtt megmutatkozhat. Az elsődleges bubók leggyakrabban a lágyékhajlatban jelennek meg.
- Epilepsziaszerű görcsök.
- A tüdőpestis tünetei:
- Kínzó, rohamokban jelentkező köhögés,
- Habos, véres köpetürítés,
- Nehézlégzés,
- Légzési és keringési elégtelenség.
- Szeptikémiás pestis:
- Magas láz,
- Hányinger, hányás,
- Hasi fájdalom,
- Hasmenés,
- Fokozódó keringési elégtelenség ( shock),
- Véralvadási zavar (DIC = disszeminált intravazális koaguláció),
- Vérzékenység,
- Többszörös szervi működési elégtelenség.
A pestis kezelése
- A diagnózis felállítását követően azonnali erélyes antibiotikum kezelés szükséges. A pestis a régóta ismert és használt antibiotikumokra (pl. Streptomycin, tetraciklin, kloramfenikol) is jól reagál.
- Az életfunkciók fenntartása: a víz és sóháztartás fenntartása infúziókkal, oxigén-lélegeztetéssel, stb.
Tüdőpestis esetén a beteget megfelelően felszerelt intenzív osztályon elkülönített helyen kell kezelni.
A pestis gyógyulási esélyei
Kezelés nélkül a bubópestis kb. 50%-ban a tüdőpestis közel 100%-ban halálos betegség. A megfelelő kezelés a halálozási arányt 5%-ra szoríthatja le.
A pestis megelőzése
Társadalmi szinten a rágcsálók irtása. Egyéni szinten védőoltás áll rendelkezésre mindazok számára, akik fokozott kockázatú területekre utaznak.
Az Országos Johann Béla Epidemiológiai Központ címe: 1097 Budapest, Gyáli út 2-6. Az egyes országok járványtani helyzetéről ott kaphat felvilágosítást, és ha szükséges, védőoltást is.