Mi a szemtekerezgés?
A szemtekerezgés, avagy nystagmus egy akaratlan, ritmusos szemmozgás, amelynek hátterében több kiváltó ok is állhat. Lehet veleszületett vagy szerzett, illetve bármely életkorban előfordulhat.
Tünetek
A szemtekerezgés előfordulása
Pontos adatok nincsenek a szemtekerezgés gyakoriságáról, de egy 2009-es tanulmány szerint 10 ezer emberből 24-nél fordul elő. Ismert az is, hogy az átlag populációt nézve a szemtekerezgés Európában gyakoribb, mint az ázsiai országokban. A probléma érinti a gyerekeket is.
A szemtekerezgés okai
A szemtekerezgés lehet szemészeti eredetű, és mint ilyen, előfordulhat a többi között súlyos fokú rövidlátásnál, szürke hályognál, szaruhártya- vagy üvegtesti borússágnál, kétoldali retinabetegségnél, látóideg-rendellenességnél és albinizmusnál is. Lehet a szemtekerezgés neurológiai eredetű. Ilyenkor például vízfejűség vagy neurológiai problémákat eredményező tumor állhat a hátterében, de okozhatja az egyensúlyozó rendszer zavara is. Kiválthatja a problémát veleszületett citomegalovírus-fertőzés, bakteriális agyhártyagyulladás, oxigénhiányos állapot miatti sérülés is. Megesik, hogy a panasz genetikai vagy metabolikus eredetű.
Lehet a szemtekerezgés fiziológiás vagy élettani is, amely elhaladó mozgó tárgyak fixálása közben keletkezik, vagy amelyet a félkörös ívjárat (ez a belső fül része) ingerlésével lehet kiváltani.
A szemtekerezgés tünetei
A veleszületett szemtekerezgés esetében a gyermekeknek homályos a látása. A szerzett formánál a betegek már nem erről számolnak be, hanem arra panaszkodnak, hogy a látott kép remeg, ugrál.
A szemtekerezgés diagnózisa
A szemtekerezgés sokszor szabad szemmel is látható, de pontos vizsgálatára a nystagmográf nevű eszköz szolgál, amellyel a páciens szemmozgását 9 tekintési irányban vizsgálják. A szemtekerezgés legtöbbször gyors és lassú komponensből áll. Irányát a gyors komponens alapján határozzák meg, mert az a jobban észrevehető mozgás.
A gyors komponens iránya lehet horizontális, vertikális, ferde vagy rotátoros, azaz óramutató járásával megegyező vagy ellentétes irányú. Ritka, de létezik úgynevezett retrakciós forma is, amelynél a szemtekék a szemüregben mozognak előre-hátra. Lehet ritmusos vagy ingaszerű is a szemtekerezgés, jellemezhető frekvenciával, illetve azzal, hogy a tekintés iránya vagy a fej helyzete befolyásolja-e.
A gyors komponens és a tekintés irányának viszonya alapján a szemtekerezgés lehet I., II. vagy III. fokú.
A szemtekerezgés kezelése
A szemtekerezgés önmagában nem gyógyítható, mindig a kiváltó okot kell kideríteni és kezelni.
A cikk elkészítéséhez nyújtott segítséget köszönjük dr. Volek Éva szemész szakorvosnak.