Mi a társfüggőség?
A társfüggőség nem külön pszichés betegség, ezt a megfogalmazást csak a laikusok használják. Maga a jelenség pszichológiai értelemben kísérő tünete valamilyen mentális zavarnak: semmi mást nem jelent, mint dependenciát, tehát egyfajta függőségi viszonyt, kapcsolódási problémát. A kifejezést gyakran arra is használják, hogy valaki számára a magány elfogadhatatlan. Ilyen esetben az érintetteknek mindig együtt kell lenniük valakivel annak érdekében, hogy ne érezzék magukat egyedül, ne szembesüljenek önmagukkal.
Tünetek
A társfüggőség előfordulása
Az előfordulási gyakoriságok nem ismertek, de tapasztalati alapon ki lehet jelenteni, hogy a nők veszélyeztetettebbek. Ennek hátterében valószínűleg régi, férfiaknak alárendelt szerepükből áll.
A társfüggőség diagnózisa
A diagnózis felállítása a páciensek elbeszélése alapján történik, ezek alapján lehet felállítani a tünet mögött álló pszichés betegség diagnózisát.
A társfüggőség okai és tünetei
A társfüggőség hétköznapi fogalom, pszichológiai szempontból nézve általában valamilyen személyiségzavar áll mögött. Ez lehet például a dependens személyiségzavar: ez olyan függő személyiséget jelent, aki alárendelt viszonyban bármit megtesz azért, hogy kapcsolódhasson az adott partnerhez. Ezek a páciensek a saját szükségleteiket mindig alárendelik a másik félnek.
A társfüggők általában azzal keresik fel a pszichológusokat, hogy egyik rossz kapcsolatból a másikba lépnek át, kilépni, szakítani viszont nem tudnak, nem bírnak egyedül maradni. Ez az egyik legjellemzőbb tünet.
Állhat a háttérben szorongás is, ami gyakran onnan eredeztethető, hogy a csecsemő anyához való kötődése sérült. Ezzel szintén magyarázható az, ha valaki saját szükségleteit képtelen saját megküzdéssel kiegyenlíteni, csakis "szimbiózisban" képes létezni.
A társfüggőség kezelése
A kezelés minden esetben pszichoterápia, kognitív viselkedésterápia, gyógyszerek nem jöhetnek szóba. Ezek egyedül akkor használhatók, ha a háttérben elviselhetetlen, más módon kezelhetetlen szorongás áll. Ilyen esetben szorongásoldókra is szükség lehet.
Mivel ilyen esetekben általában személyiségzavarról, személyiségtorzulásról van szó, a terápia mindenképpen több hónapig, gyakran több évig is eltart. Még a sématerápia alkalmazása is éveket vehet igénybe. Utóbbi annak megtanulása, hogyan lehet a rossz sémákat, a rossz viselkedésformákat átformálni, megfelelővé tenni.
A társfüggőség gyógyulási esélyei
Ha a terápia sikeres, az érintett pedig megtanul egy új sémát, akkor a visszaesés esélye kicsi, az érintett ha nem is gyógyult, de tünetmentes lesz. Ennek híján a visszaesésnek nagy az esélye.
A társfüggőség megelőzése
A megelőzést a jó szülői kapcsolat, a szeretet, az önállóságra való nevelés, a gyerek önbizalmának erősítése segíti, mellette pedig fontos a mentális egészség fenntartása is.
A társfüggőség szövődményei
Annak, hogy valaki egy kapcsolatban boldogtalan, és csupán a függőség miatt nem lép ki belőle, számtalan mentális következménye lehet. Lehet ez hangulatzavar, durvább szorongásos kórkép és személyiségzavar. Emellett a pszichés betegségek pszichoszomatikusan testi tüneteket is okozhatnak.
Hasznos tudnivalók a társfüggőségről
Mivel az érintettek önbizalma nagyon gyenge, maguk csak elvétve ismerik föl a problémát . Emiatt a családnak és a barátoknak komoly szerepük lehetnek abban, hogy fölhívják rá a figyelmet, szakemberhez irányítsák az érintettet.
A cikk elkészítéshez nyújtott segítséget köszönjük Faludi Viktória tanácsadó szakpszichológusnak.