Az aranyérbetegség kezelése

Egy bizonyos kor felett egyre többen küzdünk aranyérbetegséggel. Ha utol is ért az állapot, szeretnénk minél előbb megszabadulni tőle, vagy legalább enyhíteni a tüneteket. Cikkünkben az aranyér kezelési lehetőségeit foglaljuk össze.

Az aranyérbetegség a végbél záróizom-gyűrűje feletti erek kidudorodását, kitüremkedését, illetve az ezzel járó gyulladását és irritációját jelenti. Két formája létezik: a belső aranyeresség, mely a végbélen belül jelentkezik, illetve a külső aranyeresség, melynél a végbélnyílás körüli bőr alatti vénák kitágulásáról és előredudorodásáról beszélünk.

Az aranyérbetegség leggyakrabban az 50 év felettieket érinti, de ez nem azt jelenti, hogy a fiatalabb korosztály körében nem egyre gyakoribb ez a kínos probléma. Az elhízás, a rostszegény étrend okozta gyakori székrekedések, a mozgásszegény életmód mindenkinél kiválthatják az aranyerességet.

Aranyerem van, mit tegyek?

Általában elmondhatjuk, hogy az aranyeresség nem múlik el magától. Bizonyos változtatásokat kell alkalmaznunk életvitelünkben, valamint közepesen súlyos vagy súlyos esetben a kezelőorvosunk által javasolt kezelést sem kerülhetjük ki.

Már az segít, ha odafigyelünk a rostokban gazdag táplálkozásra, és a bőséges folyadékfogyasztásra. Az aranyértől szenvedők nagy része javulást tapasztal, ha felveszik, és hosszú távon meg is tartják ezeket a szokásokat. A fájdalom kezelésére alkalmas a langyos, de nem forró ülőfürdő, illetve a paracetamol tartalmú fájdalomcsillapítók alkalmazása. Mielőtt azonban bármilyen fájdalomcsillapítót szedni kezdünk, mindig kérjük ki orvosunk véleményét. Léteznek ezenkívül olyan krémek és kúpok, melyek komoly segítséget jelentenek az aranyér elleni harcunkban.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ha az aranyérbetegségünk súlyosabb, általában mindez nem elég, ilyenkor a következő lehetőségek kínálkoznak.

  1. Az orvos beinjekciózhat egy olyan oldatot az aranyerekbe, melyek ettől zsugorodnak, hegesednek, majd leesnek.
  2. Az előreesett aranyerektől rájuk szorított apró gumigyűrű segítségével tud a szakember megszabadítani. Egy héten belül az elszorított ér elhal, leesik és a széklettel együtt távozik.
  3. A koaguláció vagy a kauterizáció az aranyereknek megfelelő eszközzel (vagy például lézerrel) történő "leégetését" jelentik.
  4. Súlyosabb esetekben a problémás aranyerek sebészeti eltávolítására van szükség.

Az aranyérbetegséget 95%-os sikerességgel lehet kezelni, de ha valaki nem hajtja végre a megfelelő életmódbeli változtatásokat (rostfogyasztás, rendszeres mozgás stb.), a betegség visszatér.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.