Ha alulműködik a pajzsmirigy

A pajzsmirigy alulműködése nőknél jóval gyakoribb, mint férfiaknál. Nemcsak a stresszhelyzetekkel és a környezeti ártalmakkal függ össze, belső okai is lehetnek. Az alulműködés sok esetben a túlműködés szükségszerű folytatása.

A pajzsmirigy alulműködése a szervezet anyagcseréjének és működésének lassulását okozza. Az emésztés renyhébbé válik, és kevesebb táplálékfelvétel mellett is makacs túlsúly alakul ki. A végtagok hűvösebbé, a bőr szárazabbá és halványabbá, a haj töredezetté és ritkábbá válik. A gondolkodás, a memória, a beszéd lassul, szorongás és depresszív hangulat jelentkezhet. Az immunrendszer gyengülésével a megfázás és az allergiás tünetek is gyakoribbá válnak. A folyadék-visszatartás (ödéma) miatt bőrpuffadás és szem körüli duzzanat jelentkezik, a hang rekedtebbé válhat. Nőknél általában elmarad a menstruáció, és meddőség is kialakulhat. A panaszok a megoldás késlekedésével egyre súlyosabbá válnak.

Az alulműködés okai

A pajzsmirigy alulműködésének – a túlműködés miatt alkalmazott gyógyszerek túladagolása mellett – oka lehet gyulladás, autoimmun folyamat, hormonális zavar, tartós éhezés, koplalással járó fogyókúra, jód- vagy szelénhiány, alkoholfogyasztás, cukorbetegség, valamint számos környezeti ártalom. Bár a mirigy működését károsító anyagok szerepét sokan alábecsülik, a vízben lévő klór, a fogkrémekben lévő fluor, a kozmetikumokban és egyéb termékekben lévő vegyi anyagok napi rendszerességgel kifejtik káros hatásukat. A pajzsmirigy alulműködésének egyik gyakori és sajátos formája a mirigy autoimmun gyulladása, amelynek oka nagyrészt ismeretlen, azonban gyanítható, hogy a háttérben tartósan fennálló stresszhelyzet, D-vitamin hiány vagy hormonális egyensúlyzavar áll.

A pajzsmirigyműködés javításának lehetőségei

Az alulműködés megoldásában a hormonális egyensúlyzavar és az esetlegesen fennálló autoimmun gyulladás megszüntetése a legsürgetőbb feladatok közé tartoznak. Ez az oka annak is, hogy a természetes D-vitamin és progeszteron, valamint néhány más hatóanyag és nyomelem bevitele aránylag hamar állapotjavulást eredményez. Emellett természetesen az érzelmi háttér rendezése és a szervezet regenerációja is fontos. A pajzsmirigy gyógyulását az életmódnak teljes mértékben támogatnia kell – beleértve a táplálkozást is.

A természetes és friss, élő növényi táplálék fogyasztása, valamint a természetes alapanyagú, organikus táplálék-kiegészítők ezért segítik a helyreállítási folyamatot. A szervezetet terhelő élelmiszerek – finomított szénhidrátok, állati termékek, tartósított, konyhakész és konzerv termékek – kerülése a pajzsmirigy alulműködése esetén különösen fontos. A könnyen emészthető és tiszta ételek – amellett, hogy gasztronómiai élményt nyújtanak – szintén a szervezet tehermentesítését szolgálják. További lehetőséget jelentenek a stressz hatékonyabb kezelését és a lelki egyensúly helyreállítását segítő módszerek.

A gyógyulási folyamat a pajzsmirigy alulműködése esetén is türelmet és kitartást igényel. A pajzsmirigy működésének javulásával azonban az életminőség fokozatos javul, a súlygyarapodás megáll, a hajhullás és a székrekedés megszűnik, a motiváció visszatér, a laboreredmények javulnak és a pajzsmirigygyógyszerek is csökkenthetővé vagy elhagyhatóvá válnak. A pajzsmirigy alulműködése esetén is igaz, hogy a működészavar mögött húzódó problémák felszámolásában a táplálkozás átalakítása, a stressz csökkentése, valamint az életmód pozitív irányú változtatása segít a legtöbbet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

+1 recept: Mentás zöldségleves

Elkészítési idő: 35 perc

Hozzávalók 4 személyre:

2 szárzeller, kis darabokra vágva

1 vöröshagyma, finomra aprítva

1 evőkanál szűz olívaolaj

1 nagy gerezd zúzott fokhagyma

negyed csilipaprika kimagozva és finomra aprítva

1,2 l zöldségalaplé

20 dkg spárga, megtisztítva és darabokra vágva

20 dkg zöldborsó

8 dkg spagetti, kis darabokra törve

1 kiskanál só

fél mokkáskanál őrölt bors

2 evőkanál frissen aprított menta

1 evőkanál frissen aprított petrezselyem

2 evőkanál pesto

Elkészítése:

A szárzellert és a hagymát a megforrósított olajban 5 percig pároljuk. A fokhagymával és a csilivel ízesítjük, majd az alaplével felöntjük, és felforraljuk. A spárgát és a zöldborsót beleszórjuk, majd puhára főzzük. Közben a tésztát sós vízben puhára főzzük, és a levesbe tesszük (a levesben is megfőzhetjük). Sózzuk, borsozzuk. Tálalás előtt a mentával és a petrezselyemmel megszórjuk, majd belekeverjük a pestót.

A cikk teljes terjedelmében az Ízek és Érzések magazinban olvasható.

Ízek és Érzések magazin

Az aktuális tartalomból:

- 17 gyümölcsös finomság

- Könnyű ételek a karcsú vonalakért

- Mediterrán ételek zöldfűszerekkel

Keresse az újságárusoknál!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.