Átlagos esetben napi 1,5-2 liter folyadékot kellene innunk, kánikula esetén ez a 3-4 litert is elérheti. Hogy elkerüljük a kiszáradást, összeszedtünk néhány hasznos tippet.
Mit igyunk?
A napi folyadékszükséglet kielégítésére a legalkalmasabb a jó minőségű csapvíz és szénsavmentes ásványvíz, a gyümölcsből és zöldségből készült ivólé (cukor hozzáadása nélkül, minél magasabb rosttartalommal), a gyümölcstea és a gyógytea (szintén cukor nélkül), de hozzájárulhatnak a folyadékpótláshoz a tej és a folyékony tejtermékek, a levesek, a főzelékek, a mártások is, akárcsak a lédús zöldségek és gyümölcsök.
Mit ne igyunk?
Az alkohol és a cukrozott üdítőitalok fokozzák a szomjúságot, ezért nem ajánlottak a folyadékszükséglet fedezésére. Ha a melegben kávét vagy fekete teát fogyasztunk, mindig igyunk utána egy pohár vizet: ezek ugyanis koffeintartalmuk miatt vízhajtó hatásúak.
A kiszáradás jelei
Ismerjük fel a kiszáradás tüneteit. Ezek a következők: fejfájás, a koncentrálóképesség csökkenése, szomjúság. A szervezet a szomjúságot csak akkor jelzi, amikor a folyadékhiány már elérte a kétszázalékos értéket. Aki még ilyenkor sem iszik, az hirtelen rosszul lehet, és akár kórházban is végezheti!
Szaunahatás
A hirtelen fogyás is árulkodhat a folyadékvesztésről, különösen aktív tevékenység, sportolás során. Ha percek, órák alatt fél kilogrammot fogytunk, az egyszerűen azt jelenti, hogy fél liter folyadékot veszítettünk. Mindenképpen pótolni kell!
Fokozott figyelem
Az idősek és a kisebbek folyadékpótlására is fokozottan figyeljünk: a gyerekeket a játszótérre se engedjük el innivaló nélkül, és mivel hajlamosak megfeledkezni az ivásról, kínáljuk őket gyakrabban! Hőség idején a munkáltatónak is gondoskodnia kell munkavállalói biztonságáról, így védőital és a napfénytől védett munkaterület is megilleti a dolgozót.
Ügyelni kell erre is
A verejtékkel só is távozik a szervezetből, a vérnyomás csökken, ez pedig akár az agy, a vesék, a máj károsodásához is vezethet. Nem elég tehát a vizet pótolni, a sók pótlása is fontos. Nagy mennyiségű ásványvízfogyasztás esetén azonban az ásványi anyagok túlzott felhalmozódásának elkerülése érdekében az alacsonyabb ásványianyag-tartalmú vizek fogyasztása javasolt. Ilyenek a literenként 500 milligrammnál kevesebb ásványi anyagot tartalmazó vizek. Ezeket is váltogassuk!