Mint minden háztartási eszközt, a klímaberendezést is meg kell tanulni helyesen és biztonságosan kezelni. Megfelelő tisztítás és beállítás nélkül egyszerű megfázáson kívül akár tüdőgyulladás is lehet nóta vége. A légkondicionáló hűtőfolyadékában könnyen megtelepednek, majd elszaporodnak a baktériumok és a gombák, amelyeket aztán a levegőbe fúj a készülék. Ezek belélegzése legionellás tüdőgyulladást is okozhat.
A betegség főként a gyerekekre és az idősekre veszélyes, illetve azokra, akiknek gyengébb az immunrendszerük. Első tünetei leginkább az influenzáéra hasonlítanak: a magas láz és az izomfájdalom mellett gyakran hányás, hasmenés is jelentkezik. Ehhez társul a tüdőgyulladás, amitől szapora szívverés, fájdalmas köhögés és hidegrázás lép fel. A kezelés akár egy hónapig is eltarthat; fontos, hogy időben felismerjék az orvosok.
Hogy a nyári időszak valóban kellemesen és ne betegeskedéssel teljen, adunk néhány tippet, mire érdemes figyelni a légkondicionálók használatakor.
- Vásárlásnál válasszon a hűteni kívánt helyiség méreteinek megfelelő teljesítményű berendezést. Ellenkező esetben előfordulhat, hogy idő előtt tönkremegy a légkondicionáló, vagy épp túlságosan is lehűti a levegőt, ami náthához, rosszabb esetben tüdőgyulladáshoz vezethet. A teljesítmény kiválasztásában az eladók vagy a klímatechnikai szakemberek segítenek, de az interneten is talál már kalkulátorokat erre a célra.
- Bármekkora kánikula tombol is az épületen kívül, ne vigye túlzásba a hűtést! 5-7 fok különbség az elfogadott a kinti és a benti hőmérséklet között, ennél nagyobb eltérés már megviseli a szervezetet, szapora pulzust és kábultságot okoz.
- Szellőztessen rendszeresen, hiszen a klímaberendezés csak keringeti a levegőt, nem fúj be frisset. Célszerű óránként rövid időre kinyitni az ablakot, így elkerülheti a fejfájást és a szemszárazságot.
- Ügyeljen arra, hogy a készülékből kiáramló hideg levegő ne érje közvetlenül. Ha a munkahelyén légkondicionáló működik, legyen kéznél kardigán vagy pulóver, esetleg hosszúnadrág, amivel megóvhatja magát az ízületi bántalmaktól.
- Vannak olyan esetek is, amikor kikerülhetetlen, hogy a kánikuláról jóval hűvösebb levegőjű épületbe (bankba, étterembe) lépjen. Ilyen esetekre érdemes egy vékony stólát vagy kardigánt a táskában tartani, azt magára terítve megelőzheti a megfázást vagy a tüdőgyulladást.
- Bízza szakemberre a berendezés tisztítását! A használati útmutató szerint kiporszívózott, kimosott légszűrő szivacs csak a készülék helyes működéséhez elegendő, nem szabad összetéveszteni a szakember által végzett speciális vegyszeres tisztítással, amit évente kétszer el kell végeztetni.