A fogínyvérzést sokszor az elhanyagolt szájhigiénia, a nem megfelelő fogápolási szokások okozzák. Ha megtanulunk helyesen fogat mosni, akkor nemcsak a mosolyunk lesz szép és a leheletünk kellemes, de az ínyünk egészségét is megőrizhetjük!
Akár csak időnként tapasztaljuk meg a fogínyvérzés kellemetlen tüneteit, akár folyamatosan küszködünk a problémával, a fogorvosi, parodontológusi kezelést ki kell egészítenünk az otthoni ápolással is. A helytelen szájhigiéniás szokások ugyanis komoly tényezőnek bizonyulhatnak a fogínybetegségek kialakulásában.
Gondolkozzon nagyban
A bruxizmus néven ismert alvászavar a fogak éjszakai összeszorítását, csikorgatását jelenti. Nemcsak fejfájást, izomgörcsöket okozhat, de igen erőteljesen roncsolja a fogakat is. Mivel a jelenség kialakulása összefügg a stresszel is, mindenképpen szakember segítségét kell kérni a kezeléséhez! Az egészséges életmód előnyeiről lépten-nyomon olvashatunk, ám ezeket a tanácsokat a fogaink és a fogínyünk egészsége érdekében is érdemes megfogadni. Ha leszokunk a dohányzásról, kiegyensúlyozottabb étrendet vezetünk be, megpróbáljuk csökkenteni az életünkben előforduló stresszt, akkor a fogainkkal is csak jót teszünk!
A dohányosoknál sokszorosára nő az ínybetegségek kialakulásának esélye, sőt a tapasztalatok szerint a kezelések sem olyan hatékonyak náluk, mint azoknál, akik nem cigarettáznak. A finomított szénhidrátban, cukorban gazdag étrend egyrészt roncsolja a fogakat és elősegíti a plakk felhalmozódását; másrészt, mivel ezekben az ételekben kevés vitamin és ásványi anyag található, a szervezetünk kevésbé tud védekezni a fertőzésekkel és a gyulladásos betegségekkel szemben. A stresszes életmód szintén gyengítheti az immunrendszert.
Csak technikásan!
Ha nincs semmilyen fogínybetegségünk, akkor a megfelelő szájápolási szokások elsajátításával garantálhatjuk azt, hogy ezek ne is alakuljanak ki!
Fogmosás 5 perc alatt Az első - és talán a legfontosabb - lépés a "tökéletes" fogmosás elsajátítása, újratanulása. Válasszunk puha sörtéjű fogkefét, melynek feje közepes méretű, és megfelelően illeszkedik a fogainkhoz. A puha sörték nem irritálják vagy sebzik fel a fogínyt. A fogkeféket háromhavonta cserélni kell, nemcsak azért, hogy a fertőzéseket megelőzzük, hanem azért is, mert az elhasználódott, kopott sörték nem távolítják el kellő hatékonysággal a lepedéket.
Ha bizonytalanok vagyunk, kérjük meg a fogorvosunkat, hogy mutassa meg, milyen mozdulatokkal kell használni a fogkefét. Érdemes minden étkezés után, de naponta legalább kétszer megmosni a fogainkat.
Érdekesség Az elektromos és hagyományos fogkefék hatékonyságában a kutatások szerint nincs túl nagy különbség, ám az elektromos fogkeféket kényelmesebb használni, különösen az idősebb vagy a bizonytalanabb kezű embereknek. A fogmosás után következhet a fogselyem: ezzel egyszerűen és gyorsan kitisztíthatjuk a fogak közötti réseket, így azokról a területekről is eltávolíthatjuk a lepedéket, melyeket a fogkefék sörtéi nem érnek el.
Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.