Orrjáratainkat többrétegű csillós hengerhám borítja, mely igen sok feladatot lát el. Sűrű érhálózatának köszönhetően felmelegíti és párásítja az orrba jutó levegőt, és orrváladékot termel, mellyel a nemkívánatos betolakodókkal, a bejutó baktériumokkal és vírusokkal bánik el. Csillóival blokkolja, és kifelé hajtja az orrba jutó porszemcséket, valamint a garat felé továbbítja a termelődött mucinózus váladékot.
Tehát mi is az az orrfolyás?
Az orrfolyás tulajdonképpen akkor alakul ki, ha az átlagosnál több orrváladék termelődik, mellyel a csillószőrök már nem tudnak megbirkózni, ezért a váladék felhalmozódik, és elzárja az orrjáratok egy részét. Ezt az igen kellemetlen tünetet csak tovább súlyosbítja a nyálkahártya duzzanata.
A szükséges rossz
Fertőzések esetén nemcsak az orrfolyás mennyisége nő meg, de a színe is megváltozik: bakteriális megbetegedésnél sárgás, a nagy mennyiségű elhalt fehérvérsejt miatt, melyek a szervezet kórokozók elleni harcának hősi halottjai. Allergiás panaszoknál a távozó váladék vízszerű és átlátszó. Hideg időben mindenki tapasztalhatja, hogy akkor is folyik az orra, ha nincs megfázva. Ennek oka, hogy a hideg és száraz levegő belélegzése az orrnyálkahártyát fokozott váladéktermelésre serkenti, ráadásul a meleg orrjáratokba jutva a hideg levegőből a víztartalom kicsapódik: ezért bajlódunk ilyenkor, télen gyakori orrfolyással. Érdekes jelenség a sírás közben jelentkező orrfolyás, melynek oka, hogy az orr és a szemek egy kis járaton (latinul ductus nasolacrimalis) keresztül közlekednek egymással, így könnyeink egy része az orrjáratba kerül.
Szabaduljunk tőle
Bár zavaró tünet, az orrfolyás nagyon fontos része a szervezet védekező mechanizmusának. Ugyanakkor lényeges a termelődött nagy mennyiségű váladék alapos eltávolítása az orrüregből, mert pangása miatt az orrmelléküregekbe szorul levegő, ami arcűri fájdalomhoz és fejfájáshoz vezethet, tartós jelenléte pedig az Eustach-kürt közvetítésével fülkürthurutot, vagy súlyosabb esetben középfülgyulladást is okozhat.
otr 180/jan 12