A játéktér egy zárt üvegterem, ahol a két játékos azért csatázik, hogy az ellenfél ne tudja visszaütni a labdát. A tér lényegesen kisebb, mint egy teniszpálya, ráadásul a falak nem engedik kiütni a labdát, ezért a játék pörgős és gyors.
Teljes átmozgatás rövid idő alatt
A mozgás nagyon hasonlít a teniszhez, komoly munkára készteti a lábakat, erősíti a hátizmot, javítja a tartást, s megfelelő folyamatosság esetén nagyon erőteljes állóképességi edzés. A labdák el- és visszaütése, a helyezkedés javítja a koordinációs képességeket és a térlátást, jó hatással van a koncentrációs készségre.
Mivel a squasht kis, zárt térben játsszák, nincs sok holtidő, mint a kezdő tenisznél a labdák összeszedegetése miatt. Itt már az ügyetlenebb kezdők is kemény munkára kényszerülnek, mert a nem jól eltalált labdák is hamar visszatérnek, és már lehet is kilépni, újraütni. Sportorvosok megvizsgálták a terhelésintenzitást ugyanolyan szintű tenisz- és squashjátéknál. A két világelső teniszező három és fél órás játék alatti terhelése 40 perc squashnak felel meg. Mivel itt nagyon fontos a bemelegítés, a squash együtt jár egy alapos gimnasztikával is.
Hogyan érdemes elkezdeni?
Már a kezdetekkor izzasztó edzéseket lehet produkálni, az első pályára lépés is sikerélményt nyújt a kis pálya és a fal segítsége miatt, el is fáraszt majd alaposan. Ettől függetlenül érdemes edzőtől megtanulni a játékot, mert számos sérülés elkerülhető a helyes ütőfogás, ütéstechnika elsajátításával. Mivel itt azonos térfélen mozog a két ellenfél, fontos, hogy tisztában lenni a szabályokkal, elkerülendő a sérülést is okozó ütközéseket.
A játék összetett, figyelmet és összpontosítást igényel, egy tíz alkalomra szóló edzői bérlettel, heti egy-két gyakorlás mellett mégis elsajátíthatók a szükséges alapok. Ha oktatótól tanul, nem idegződik be rossz mozgás és technika, hatékonyabb és eredményesebb lehet, ami fokozza a játék élvezetét és intenzitását.
Nem sérülésveszélyes?
Ha nem nagyon mozgott az utóbbi időben, vagy nincs sportmúltja, ez a kérdés bármilyen sport esetében jogos. Az edző oktatás előtt mindig tart speciális bemelegítést, és ezt mint jó szokást tartsa meg későbbre is. Számos sérülés ugyanis a nem megfelelő bemelegítésre vezethető vissza.
Emellett, bármennyire is mozgalmas a squash, van azért fokozatosság a terhelésben, hiszen például a kezdők labdája mesze nem olyan gyors, mint amivel a profik játszanak. A tempó is fokozatosan gyorsul majd, van tehát idő hozzászokni a mozgáshoz.