Csontritkulás és megelőzés: fókuszban a K2-vitamin (2) (x)

Kiemelt szerepet játszik a csontritkulás elleni védekezésben az eddig kevéssé közismert K2-vitamin. Egyre több nemzetközi vizsgálat erősíti meg, hogy ez a vitamin segít, hogy a kalcium hatékonyabban épüljön be a csontokba és ne rakódjon le az erek falán.

Az utóbbi években számos klinikai vizsgálat támasztja alá, hogy a K2-vitamin kulcsszerepet játszik az egészséges csontsűrűség fenntartásában. Megfelelő mennyiségű K2-vitaminra van szükség ahhoz, hogy minél több kalcium épüljön be a csontokba és minél kevesebb rakódjon le az erek falán. Sajnálatos módon azonban a K-vitamin hiány igen gyakori a lakosság körében, ami növeli az esélyét a csontritkulás és az érelmeszesedés kialakulásának.

A csontvesztés hamarabb kezdődik, mint gondolnánk

Csontjaink kb. 30 éves korunkra érik el legnagyobb erejüket és sűrűségüket. 30-35 éves kor után a csonttömeg lassan elkezd leépülni, mindenféle látható tünet nélkül. A nőknél menopauza után felgyorsul a csontvesztés.

A kalcium fontos, de nem elegendő

Sokan úgy gondolják, hogy mivel a csontok nagyrészt kalciumból állnak, kalciumpótlással egyszerűen megelőzhető a csontritkulás. A kalcium tényleg nagyon fontos, de nem elég:

1. Az önmagában szedett kalciumnak csak kis része jut el a csontokhoz. Ahhoz, hogy felszívódjon és hatékonyabban beépüljön a csontokba, szükség van K2- és D3-vitaminra is. A K2-vitamin a kalcium hatékony, stabil csontba építését segíti. A D3-vitamin pedig a kalcium felszívódását támogatja.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

2. Az önmagában bevitt kalciumnak, - ha a szervezetben nincs elegendő K2-vitamin - káros mellékhatásai is lehetnek, pl. lerakódhat az erek falán és érelmeszesedést okozhat. A kalcium úgy rakódik le az erekben, mint a vízkő a csövekben. A K2-vitamin gátolja a kalcium lerakódását a test lágy részein, így az erekben is.

Ezért fontos a kalcium mellett megfelelő K2-vitamin bevitelről is gondoskodni.

Van-e elég K2-vitamin az ételeinkben?

Az elmúlt 100 évben jelentősen megváltozott táplálkozásunk. Régebben ételeink elegendő K2-vitamint tartalmaztak. A legeltetett háziállatok szervezete képes volt a zöld növényekben található K1-vitaminból K2-vitamint előállítani. A nagyüzemi állattartás elterjedésével ez átalakult: az állatok már nem jutnak friss zöld növényekhez. Emiatt az állati eredetű élelmiszerekben (pl. sajt, vaj, marhahús, tej, tojás) ma már jóval kevesebb K2-vitamin található, mint régen. Mivel a modern étrend nem tartalmaz elegendő ilyen vitamint, tanácsos pótolni ezt.

Hogyan hat a K2-vitamin a csontokra?

Aktiválja az osteocalcin nevű fehérjét, amely a kalcium csontokba szállítását végzi. Egy 3 éves francia vizsgálat azt mutatta, hogy akiknek a szervezetében nagyobb arányban volt aktivált osteocalcin, azoknál sokkal ritkábban fordult elő csonttörés.

Az egészséges csontok fenntartásához tehát kalcium, K

2-vitamin és D

3-vitamin is szükséges. Ennek fontosságát jelzi, hogy sorra jelennek meg Európában - így nálunk is - olyan készítmények, melyek a három hatóanyagot kombináltan tartalmazzák.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.