Hogy idősen se kelljen bottal járnia...

Ki ne szeretné az élete második felét is jól tölteni, aktívan, jókedvvel élvezni mindazt, amit az élete kínál? Bárki tehet a szép időskorért - legszerencsésebb, ha már évtizedekkel korábban elkezdi.

A fejlődés megajándékozta a ma élő embereket azzal, hogy jócskán megnőtt a születéskor várható élettartam: jó eséllyel számíthatunk rá, hogy megélhetjük az időskor évtizedeit is. Egyáltalán nem mindegy azonban, hogy milyen körülmények között, milyen egészségi állapotban tehetjük ezt: sajgó, erőtlen végtagokkal, bottal, járókerettel nehezen lépegetve, amikor minden lépés veszélyt jelent törékennyé vált csontjainkra, vagy a lehetőség szerint aktívan, társaságban, megélve mindazt az örömet, amit az életünk utolsó harmada kínál.

Ahogy nőtt a köztünk élő idősek száma, aránya, úgy kerültek előtérbe az időskor egészségi problémái, így például a csontritkulásos esetek megszaporodása. Ma ez olyan mértékű, hogy gyakorlatilag minden félórában történik Magyarországon egy olyan baleset, csonttörés, amelynek hátterében az elvékonyodott, porózussá vált csontok, vagyis az oszteoporózis, a csontritkulás áll.

Az aktív öregkorért fiatalon is kell tenni

A csontritkulás azonban nem szükségszerű velejárója az időskornak: kalciumban, fehérjében és vitaminban gazdag, helyes táplálkozással, a fiatal korban kezdett rendszeres mozgással, testedzéssel, később is megőrzött aktivitással elkerülhető. Természetesen mindennek egyénre szabottnak, a kornak és állapotnak megfelelőnek kell lennie: aki negyvenéves koráig nem mozgott rendszeresen, annak nem lenne szerencsés "berozsdásodott" izmait, ízületeit, csontjait egyszeriben kemény edzésnek kitennie. A fokozatosság elveit betartva, megfelelő mozgásformát választva (lehet ez az esténkénti kellemes, könnyű séta, rendszeres hétvégi kertészkedés, vagy taj-csi, jóga is) azonban sosem késő elkezdeni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az edzettség "tartósítja" a csontokat

A testedzés jótékonyan hat az általános egészségi állapotra, a légzési-keringési rendszerre, az optimális testtömeg elérésére illetve megtartására, az izomzatra és közvetlenül a csontrendszerre is. A mozgás az izom-összehúzódás révén ingerként hat a csontokra, javítja azok vérellátását, ezzel biztosítja a csontépítéshez nélkülözhetetlen ásványi anyagokat, például a kalciumot .

A fizikai igénybevétel alkalmazkodásra ösztönzi a csontszerkezetet, vagyis a fokozott terhelésnek megfelelően a csonttömeg is növekszik, míg a mozgás hiánya nemcsak az izmok sorvadásával, gyengülésével, hanem csonttömeg-vesztéssel is jár.

A tánc is jó mozgásforma lehet csontritkulás ellen

Milyen mozgásforma a legjobb?

Míg a gyermek- és a fiatal felnőttkorban a fizikai aktivitás legkülönfélébb formái közül lehet választani, az idősebbeknél már kicsit óvatosabban kell megkeresni a legalkalmasabbat, főleg, ha nem szokott rendszeres edzéshez az illető. Azoknak pedig, akiknél már kialakult az oszteoporózis, már mindenképpen érdemes szakértő véleményét is kikérni, milyen testmozgás lenne a számukra a legjobb, sőt célzott gyógytornára is szükségük lehet.

Általában a csontritkulásban érintetteknek megfelelő sport a természetjárás , a gyaloglás, a (nem akrobatikus) tánc és az úszás. A csonttörések veszélye miatt nem ajánlott a tenisz, a fallabda, a csapatjátékok, mint például a foci, kézilabda és a küzdősportok sem.

Gyógytorna: csoportosan és otthon is

Ha a csontritkulás előrehaladott, akkor mindenképpen a gyógytornász által egyénre szabottan összeállított tornára van szükség. Ezzel lehet elkerülni azt, hogy a betegség miatt károsodott mozgásszervek a hibás mozgás miatt még jobban deformálódjanak. Fontos tudni ugyanis, hogy az oszteoporózis nemcsak a csontoknak, hanem közvetve az izmoknak is árt: a hát- és a lapockazáró izmok megnyúlnak, a mell- és a bordaközi izmok viszont zsugorodnak. A hasizmok megereszkednek, a medence hátrabillen, a has előreesik, megváltozik a test súlypontja, bizonytalanabbá válik a járás, nő az elesés, azzal a csonttörés veszélye.

A csontritkulás gyógytornájának célja az állóképesség javítása mellett ezeknek az átalakult, rosszul működő izmoknak a lehetőség szerinti helyrehozása, és a törzsi és alsó végtagi izomzat erősítése a törések megelőzése érdekében. A gyógytornász emellett megtanítja a betegét különböző egyensúlyi, légző- és koordinációs gyakorlatokra, megmutatja, milyen módon kerülheti el az eséseket, esetleges csonttöréseket a hétköznapi élethelyzetekben (felülés, felkelés, emelés, stb.). A gyógytorna, a kímélő mozgás még a bekövetkező csonttörés után is szükséges, hiszen az erősebb izmok növelik a biztonságot.

A gyógytornász segítségével elsajátított mozdulatsorokat ajánlatos otthon is rendszeresen, naponta gyakorolni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.