A rendszeres teázással jelentősen csökkenthető az idős korban szinte mindenkit érintő oszteoporózis előrehaladása - állapították meg ausztrál kutatók.
A korosodás következtében - kiváltképp a hölgyek szervezetében - a csontok mésztartalma fokozatosan csökken, törékenyebbé válnak. Amanda Devine, az University of Western Ausztralia munkatársának kutatócsoportja különleges röntgenvizsgálat segítségével mérte meg 1500 hölgy csipőjének a csontsűrűségét, először öt évvel ezelőtt, majd a közelmúltban; a nők életkora a vizsgálat kezdetén 70 és 85 év között volt.
A résztvevők étkezési szokásait az egy nap alatt elfogyasztott ételek-italok tételes mérésével tisztázták, és részletesen fölírták a napi tea- és kávéivást is. A hölgyek az oszteoporózis kezelésére egyébként kalciumtablettát is szedtek.
Az American Journal of Clinical Nutrition című tudományos folyóiratban megjelent tanulmány tanúsága szerint négy esztendő után a röntgenes mérés megismétlése azt mutatta, hogy a közben eltelt idő alatt a csontok sűrűsége tovább csökkent, de míg azoknak a csontja, akik nem ittak teát rendszeresen, négy százaléknyi kálciumot veszített, a hűségesen teázóké átlagosan csak 1,6 százalékkal gyengült. A többi ital vagy étel, sőt, akár a rendszeres mozgás a csontok kalciumvesztését számottevően nem befolyásolta.
A kutatók leírták, hogy öt éve a nyilvántartás szerint az ausztrál hölgyek 83 százaléka volt rendszeres teaivó, és ők általában megtartották ezt a szokásukat a vizsgálat végéig. Az is kiderült, hogy minél többször teázott valaki napközben, az ital annál jobban védte a csontjait.
Egy korábbi angol vizsgálat azt jelezte, hogy a korosodó emberek csonttörésének megelőzésére sokféle gyógyszer és táplálékkiegészítő van forgalomban, de lényegesen több törést sikerült megelőzni azzal, ha a megfelelő szakember kiment a lakásba és a bútorok, tárgyak okosabb elhelyezésével igyekezett az idős emberek otthonát akadálymentesíteni. Ennél még jobb, ha az idős hölgyek és urak az akadálymentesített lakásban teázgatnak.