Megelőzhetik a csonttöréseket a reumatológusok

A súlyos oszteoporózisban szenvedő és nagy törési rizikójú betegek számára új gyógymódot hozott egy közelmúltban elérhetővé vált, csontképzést elősegítő készítmény. Ez a csontlebontás gátlása helyett jó minőségű, új csontot képes építeni, melynek eredményeképpen jelentős, akár 50 százalékot is meghaladó csonttörési kockázatcsökkenés következhet be.

- Sokan bagatellizálják a reumatológiai betegségeket és sok tévhit is kering a köztudatban, amely béklyóban tartja a szakmánkat - mondta Poór Gyula, a Magyar Reumatológusok Egyesületének elnöke, az Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézet (ORFI) főigazgató főorvosa Szegeden, a reumatológusok vándorgyűlésén rendezett sajtóbeszélgetésen. - Sokan úgy gondolják, hogy a reumatológia csak az idős kori kopásos betegségekkel foglalkozik, emiatt a gerontológia részcsoportjaként tekintenek rá. Igaz ugyan, hogy a betegeink jelentős része ebből a körből kerül ki, ám nagyon sok reumatológiai páciens gyulladásos és degeneratív betegségekkel küszködik, sok közöttük a középkorú, sőt a fiatal beteg is - jelentette ki Poór Gyula, megjegyezve: az ORFI-ban 2-3 éves gyerekeket is kezelnek ízületi gyulladással.

- Minél fiatalabb korban alakul ki egy mozgásszervi betegség, annál nagyobb problémát okoz, hiszen a pácienseknek akár több évtizeden keresztül is együtt kell élniük vele. A jelentkező fájdalmak, az életminőség romlása mellett fel kell hívni a figyelmet arra is, hogy bizonyos betegségcsoportokhoz rövidebb élettartam társul. Az is tévhit tehát, hogy a reumatológiai kórképek nem lehetnek végzetesek: nemcsak kardiológiai vagy onkológiai, hanem reumatológiai mortalitás is létezik - fogalmazott a főigazgató.

Valódi rehabilitációra van szükség

Poór Gyula az intézmény-átalakítások és kapacitáscsökkentések kapcsán elmondta: a korábbi mintegy ezerötszáz aktív reumatológiai ágynak közel harmada szűnt meg, jelenleg ezernyolcvan ágyat tartanak fenn a kórházakban és klinikákon. Kiemelte: nagyon fontosnak tartják, hogy a rehabilitációs ágyakon valódi reumatológiai rehabilitáció is folyjék.

- Attól még, hogy 16 ezerrel felduzzasztották a rehabilitációs ágyak számát, több helyen nem folyik érdemi szakirányú munka. Többször jeleztük a döntéshozóknak, hogy számos intézményben a "rehabilitáció" kifejezés megcsúfolása történik - jelentette ki Poór Gyula, hozzátéve: elfogadhatatlannak tartják, hogy egy osztályon belül egymás mellett feküdjön egy agyvérzéses és egy amputált beteg. - A következő hónapok feladata, hogy a rehabilitációs kapacitást szét kell választani kardiológiai, stroke, pszichiátriai, onkológiai, reumatológiai rehabilitációra, ezáltal kialakítani az aktív mellett a krónikus szegmenseit is az egyes szakterületeknek.

Új terápiás lehetőségek

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

- A reumatológusok kezében lévő gyógyítási lehetőségek alapvetően megváltoztak, a szakág az utóbbi évek egyik legdinamikusabb fejlődését produkálta - mondta Poór Gyula, megjegyezve: el kell oszlatni azt a tévhitet is, hogy - mint fogalmazott - a reumatológia csak a fájdalomcsillapításra koncentrál, s a betegek számára nem képes érdemi javulást hozni.

- Ha ez így lenne, nem lenne értelme reumatológusnak lenni - mondta a főigazgató, megjegyezve: a reumatológusoknak a korábbinál sokkal nagyobb hangsúlyt kell fektetniük a továbbképzésekre, hogy az alapkutatások és a gyógyszeripar által kínált terápiás lehetőségekkel élni tudjanak.

A diagnosztikai eljárások fejlődése lehetővé tette, hogy egyre pontosabban állapítsák meg a betegségeket, másrészt a kórok kezelésében is bővült az orvostudomány fegyvertára. A nem gyógyszeres terápia tárgykörébe az életmódbeli javaslatok, a gyógytorna és a fizioterápiás kezelések tartoznak. Emellett nagy fejlődésen mentek keresztül a gyógyszeres kezelésben a gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító, izomlazító, porcregeneráló és csontritkulás-ellenes gyógyszercsoportok is.

- A molekuláris reumatológia térnyerésével a szakma a medicina fő sodrába került. Ez ugyanakkor azt is jelenti, hogy ma az alapvető folyamatok ismerete nélkül már nem lehet eredményesen gyógyítani. Aki most kerül ki az egyetemről, az már ezeket az eljárásokat tanulta. Viszont az évtizedek óra praktizáló orvosok csak úgy tudják eredménnyel alkalmazni ezeket a terápiákat, ha időt és energiát fordítanak a tanulásra, a genetikai, immunológiai, sejttani ismeretek felelevenítésére és aktualizálására - fogalmazott Poór Gyula.

Az adatokat ismertetve elhangzott: a mozgásszervi megbetegedések százezrek életét keserítik meg Magyarországon. A lakosság 1 5-2 0 százalékánál diagnosztizálható mozgásszervi betegség, több mint százezren szenvednek gyulladásos ízületi megbetegedésben, valamint 1 0-2 0 százalékra tehető azoknak a száma, akiknél kopásos ízületi problémák tünetei jelentkeznek. Az érintettek száma az elmúlt évtizedekben több mint tizedével nőtt, aminek hátterében a stressz, a helytelen táplálkozás és a mozgásszegény életmód áll. A szakorvosok például azt tapasztalják, hogy az ízületi gyulladások egyre súlyosabb formában jelentkeznek a betegeknél.

Növelni a csontmennyiséget

A szegedi kongresszus súlypontjait jelzi, hogy a hagyományos előadásokat és posztereket az őssejt transzplantációval, a biológiai terápiával és a genetikával foglalkozó molekuláris reumatológiai kerekasztal megbeszélések egészítik ki. A biológiai kutatás az ezredfordulón átütő sikereket ért el: a biotechnológia eszköztára megoldotta gyakorlatilag bármely gyógyászatilag releváns fehérje olcsó tömegtermeltetését, a sejtek, szövetek, molekuláris anyagok korábbinál megbízhatóbb azonosítását és a genetikailag meghatározott betegségek hatékonyabb szűrését.

Az oszteoporózis kezelésére kifejlesztett és jelenleg használt készítmények döntően a csontfelszívódás gátlásán keresztül fejtik ki hatásukat, ezzel akadályozzák meg vagy késleltetik a betegség rosszabbodását - hatásuk azonban korlátozott a már kialakult oszteoporózis és károsodott csontszerkezet esetén. Az előrehaladott csontritkulás eddig megoldatlan kezelési problémát jelentett, mivel a betegségre az újabb törések nagyfokú kockázata, gyors lefolyás és az életminőség jelentős hanyatlása jellemző. A súlyos oszteoporózisban szenvedő és nagy törési rizikójú betegek számára új gyógymódot hozott egy közelmúltban elérhetővé vált, csontképzést elősegítő készítmény. Ez a csontlebontás gátlása helyett jó minőségű, új csontot képes építeni, melynek eredményeképpen jelentős, akár 50 százalékot is meghaladó csonttörési kockázatcsökkenés következhet be. Poór Gyula ezt úgy magyarázta: "a csontok megerősítését szolgáló terápia után a betegnek kétszer akkora erővel kell elesnie ahhoz, hogy eltörjenek a csontjai." Elhangzott: amíg korábban csak egyéni kérelmek alapján biztosíthatták a betegeknek az injekciókúrás terápiát, immáron általánosan hozzáférhetővé vált, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár szakorvosi rendelvényre 90 százalékos támogatási körbe sorolta.

B. Papp László

Weborvos

(2007.09.24. 10:54)

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.