2007-02-27
Mi is az a csontritkulás? A csontszövet mennyiségi és minőségi romlása miatt csökken a csont szilárdsága, ez pedig fokozott törési hajlamhoz vezet. A csontritkulás alattomosan támad, és sajnos gyakran előfordul, hogy csak akkor ismerjük fel, amikor már késő: az első törésnél.
A hosszú kezdeti tünetmentes időszak után a kialakuló derék- és háttáji panaszok, a hát meghajlása, és a testmagasság csökkenése már a betegség súlyosságát mutatják. Születéstől kezdve, helyes életmóddal, idősebb korban a rendszeres szűrővizsgálatokkal azonban elkerülhetjük a fájdalommal, és akár mozgáskorlátozottsággal is járó betegséget.
Így őrizhetjük meg csontjaink egészségét:
1. Mozogjunk!
Sportolás közben az izmok mozgása nyomást gyakorol a csontokra, s ez javítja a csontanyagcserét. Ez pedig hozzásegít az egészséges csontsűrűség fenntartásához.
2. Fogyasszunk elegendő mennyiségű kalciumot!
Ez a csontok egyik építőanyaga. Ha a vérben alacsony a kalciumszint, a szervezet a leggyorsabban elérhető forrásból, a csontokból bontja le.
3. Pótoljuk a D-vitamint!
A szervezet képes előállítani ezt a vitamint, feltétele, hogy naponta legalább fél órát tartózkodjunk a napon.
4. Kerüljük a dohányzást!
Fiatal korban a csontok növekedését gátolja, dohányzó nőknél korábban beköszönthet a változó kor.
5. Óvatosan diétázzunk!
A rendszeres fogyókúrák során nemcsak a zsír- és az izomszövetekből veszítünk, hanem csontjaink tömege is csökken, amit lehet, hogy később már nem tudunk helyrehozni.
Honnan nyerhetünk kalciumot?
Szervezetünknek naponta körülbelül 1200-1600 mg a kalciumszükséglete. Lássuk, mely élelmiszerekből a legkönnyebb hozzájutni ehhez a mennyiséghez (10 dkg élelmiszer kalciumtartalma milligrammban):
Sajt 600-800
Olajos magvak 200-300
Olajos hal 270
Metélőhagyma 165
Joghurt 150
Tej 120
Kelkáposzta 110
Túró 70
Brokkoli 65
Harnos Zsuzsanna