100 szál felett kezdjünk aggódni

Egy ember fején átlagosan 100 ezer hajszál van, amely folyamatosan cserélődik. A hajhullás természetes folyamat, egy bizonyos mérték felett azonban kóros folyamatok tünete lehet.

Egy ember fejbőrén átlagosan 100 ezer szál haj van, amely folyamatosan cserélődik: egy hajszál élettartama körülbelül 2,5-6,5 év. Ez azt jelenti, hogy napi 70-100 hajszálunkat veszítjük el, amelyek helyett optimális esetben új nő. A hajszálak ciklikus ütemben növekszenek, melynek során növekedési, átmeneti és nyugvó fázisok váltakoznak. Hajkoronánk 85-90 százaléka mindig az úgynevezett kezdeti, azaz növekvő stádiumban van, ami 2-6 éves periódust ölel fel. Ezt követően van egy kéthetes átmeneti fázis, majd a haj életében az utolsó szakasz a kb. féléves telogén fázis, amit a hajszál kihullása fejez be. A hajhullás oka gyakran nem más, mint a fázisok finoman szabályozott egyensúlyának felborulása.

Érdekesség, hogy a hajképző sejtek ötször gyorsabban osztódnak, mint az egyéb hámsejtek. Ez azt jelenti, hogy az átlagember hajkoronáját alkotó 100 ezer hajszál napi 0,4 milliméternyi növekedése összesen napi 40 méter, vagyis havi 1200 méter hajtermelést jelent.

Ami nem kóros

A hajhullás azonban nem egyenletes: tavasszal jobb a pajzsmirigyműködésünk, ez az oka annak, hogy tavasszal általában erősebben hullik a hajunk. De az sem kóros, amikor a férfiak haja kihullik a fejtetőn, ezt a tesztoszteron okozhatja. Ilyenkor nem szabad az örökletes tényezőkről sem elfeledkezni.

Amire oda kell figyelni

Ezzel szemben nem természetes folyamat, hanem intő jel, ha 100 szálnál több (marokszám) veszítjük el hajszálainkat, vagy ha foltosan hullik ki a hajunk, ha megváltozik a minősége, illetve ha nőknél boltívessé válik a hajhatár.

Ezekben az esetekben mindenképp szakorvoshoz kell fordulni, aki kideríti a hajvesztés okát. A fokozott hajhullás orvosi szemmel csak egy tünet, amely felhívja a figyelmet arra, hogy a szervezetben valamilyen kóros folyamat zajlik. A hajhullást okozhatja ugyanis bizonyos nyomelemek (A- és E-vitamin, kéntartalmú esszenciális aminosavak) hiánya, de felszívódási zavarra is utalhat (azaz a vitamin bejut a szervezetbe, de ott nem tud felszívódni). Ki kell emelni, hogy a dohányzás, a drogfogyasztás és bizonyos gyógyszerek is a tünet hátterében állhat, de hormonális vagy épp lelki okai is lehetnek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Az északkeleti tájakon zavartalanul napos idő várható, de máshol is sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén gomolyfelhőkkel is. Ez utóbbiakból délután néhol zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Most napokig nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra