7 érdekesség, amit jó tudni a hajról

Meddig él egy hajszál? Hány hajszálunk van? Miért hullik ki hajunk? Milyen hosszúra nőhet a haj? Ezekre és más érdekes kérdésekre is választ kaphat cikkünkben.

  • Hány hajszál található fejünkön?
    Annyira nem is sok, mint elsőre gondolnánk. Átlagosan azt mondhatjuk, 100-150.000 hajszálunk van, de bármilyen meglepő, hajszálaink száma függ a hajszínünktől is. A szőkék kb. 140.000 vékonyabb, a barnák kb. 100.000 kicsit vastagabb, a vörösek csak 85.000, de viszonylag vastag hajszálat számolhatnának meg a fejükön.
  • Mikor kezd el nőni a hajunk?
    Az ember haja embrionális korban, a 6. terhességi héten kezd el kifejlődni. Ekkor körülbelül ötmillió szőrtüsző jelenik meg a bőrünkben, melyek száma a születés után már nem nő. A szőrtüszőkből nem feltétlenül nő szőrszál, és egy adott szőrtüsző az élet során különböző típusú haj-, illetve szőrszálakat tud növeszteni. Így például a pubertáskori szakállszőrzethez szükséges tüszők is az embrionális kortól kezdve várják, hogy a hormonális változások hatására működésbe léphessenek. A haj rendszerint kissé gyorsabban nő, mint a test más helyein található szőrzet, mivel a fejbőr hajhagymái aktívabban működnek. A szőrtüszők működése alapvetően genetikai és hormonális meghatározottságú.

A haj rendszerint kissé gyorsabban nő, mint a test más helyein található szőrzet

  • Meddig él egy hajszálunk?
    A haj, illetve a szőrszálak élettartama nagyon különböző lehet. Egy átlagos hajszál körülbelül 7 évet él. A növekedési fázis a férfiaknál 2-4, a nőknél 4-6 évig tart. 2-4 hetes átmeneti időszak után a hajszál - úgymond - még 3-4 hónapot tölt a fejen, majd kihullik, hogy helyet csináljon az új hajszálnak. Egy hajtüsző egymás után 10-12 hajszálat tud növeszteni. Így elméletileg 90-100 éves korunk környékére szinte teljesen kopasznak kellene lennünk – ez azonban azért nincs mindig így, mert a fejbőrünkben is van néhány „alvó” szőrtüsző, amelyek később aktiválódnak.
  • Mennyit nő egy hajszál?
    A növekedési fázisban levő hajszál naponta átlagosan 0,3 mm-t, azaz háromnaponta mintegy egy millimétert nő. Mivel évente így körülbelül 15 cm-rel számolhatunk, a leghosszabb frizura a férfiak esetében vágás nélkül 40-50, a nőknél 70-80 cm hosszú is lehet. Ennél hosszabb viszont nem valószínű, hiszen egy ekkora hajszál rövidesen kihullik, és a következő megint elölről kezdi a centimétereket. Ráadásul egy ilyen hosszú hajszál súlya már komoly megterhelést jelent a hajhagymának.
  • Hajhullást okoz-e a fogyókúra?
    A drasztikus, egyoldalú fogyókúráknak bizony lehet hajhullás a következménye. A hajhagyma gyorsan osztódó sejtjei különösen érzékenyek a szervezetbe vagy a fejbőrre kerülő különböző mérgekre (például hajfestéskor, daueroláskor alkalmazott szerekre), valamint a tápanyaghiányra. Nem szándékosan, de sokan a kilókkal együtt a hajuktól is megszabadulnak. A vitamin- és nyomelem-hiány nem azonnal bosszulja meg magát, hanem a hiány beállta után mintegy két hónappal.
  • Hajhullást okoz, ha sapka nélkül vagyunk a hideg levegőn?
    Bár egyesek állítják, hogy a hajhagymák megfázása is okozhat kopaszságot, a bőrgyógyász szakemberek szerint erre nincs egyértelmű bizonyíték. Azaz nem vesztjük el hajunkat, ha például hajmosás után, még kissé nedves hajjal indulunk el. Az már más kérdés, hogy a gyorsan lehűlő fejbőr miatt viszont egy megfázással gazdagodhatunk.
  • Élősködők is okozhatnak hajhullást
    A "demodex folliculorum" egy apró, nyolclábú atka, amely beépül a hajtüszőkbe és elszívja a táplálékot, ezzel a haj szerkezetének károsodását okozza. Végső soron ritkuló, egészségtelen hajat, hajvesztést és gyulladást okoz a környező szövetekben. A demodex teljes életciklusát a gazdaszervezeten élősködve tölti. Az atkák növekedése következtében a pórusok eltömődnek, és fertőzés alakul ki a környékükön. Napközben az atkák a tüszőkben maradva annak fehérjéit, táplálékait eszik, éjjelenként a fejbőrön párkereső útra szélednek, és intenzív mozgásukkal irritálják az idegvégződéseket, ami a fejbőrön viszkető érzést okoz. Ha pedig a hajhullás mellett a fejbőre vörös és viszket, illetve pikkelyesen hámlik, akkor a tünetei gombára utalhatnak, melyet a Tinea capitis nevű gomba okoz.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra