Gyakori kérdés, hogy a férfiak és a nők használhatják-e ugyanazokat a bőrápolási termékeket, és a válasz határozott igen. A bőrápolásnak nincsen neme, és a rutinunkat bőrtípusunk, bőrállapotunk és esetleges bőrproblémáink alapján érdemes összeállítani, akár nők vagyunk, akár férfiak. Ezzel együtt fontos azzal is tisztában lenni, hogy a nők és a férfiak bőre, bőrszerkezete között van némi eltérés, aminek a két nem hormonális különbözősége az oka.
Férfi bőr a női bőrrel szemben
A férfiak bőre zsírosabb, pórusosabb, és a hámrétegük elszarusodott része is vastagabb egy kicsit, mint a nőké. A hormontermelésük miatt a verejték- és faggyúmirigyeik aktivitása fokozottabb, ez különösen tinédzserkorban, a pubertás alatt feltűnő, mivel az ilyen korú fiúknál a pattanásosodás, mitesszeresedés, a bőr zsírosodása gyakrabban okoz problémát, mint a lányoknál. Ehhez kapcsolódó érdekesség, hogy a férfiak és a nők bőrének pH-értéke között is van egy kis különbség: a férfiaké az erőteljesebb faggyútermelés miatt egy kicsivel alacsonyabb.
Emellett a férfiaknál a ráncosodás, illetve a bőr megereszkedésének folyamata is később kezdődik el, mint a nőknél. Viszont miután megindul, ráncaik mélyebbek és erősebbek, mert a vastagabb szaruréteg gyűrődése látványosabb.
Már egészen fiatalon érdemes rászokni a tudatosságra
A tudatos bőrápolásra való szoktatást érdemes már kamaszkorban elkezdeni a fiúk esetében is, mert ezzel későbbi komolyabb bőrproblémákat is megelőzhetünk. A bőr tisztítása, szükség esetén hidratálása, illetve fényvédelme már jó, ha ebben a korban a napi rutin részévé válik. A tisztítás történhet géles állagú tisztítóval, ami után esetleg fokozott faggyútermelés után zsíros bőrre való tonert is lehet használni esténként, vagy akár nappal is áttörölhető vele a bőr szükség esetén.
Az esti tisztítás soha ne maradjon el, különösen akkor ne, ha sokat izzadtunk, illetve fényvédőt használtunk, de a zsíros bőrűeknek reggel is jól eshet, ha nem csak sima vízzel mosnak arcot, hanem valamilyen géles vagy tejes, esetleg gyengéden habzó tisztítót alkalmaznak. A szappanos (kivéve, ha kifejezetten arcra való, gyengéd termékről van szó) arcmosást érdemes kerülni, mivel túlszáríthatja a bőrt, ami csak még erőteljesebb faggyútermelést és zsírosodást eredményez.
Amikor az arcszőrzet kezd megerősödni, és belép a képbe az alkalmankénti borotválkozás, akkor különösen fontos a tisztítás, hogy a bőrön keletkezett esetleges hámsérülések ne tudjanak elfertőződni. A túlszárító, alkoholos termékek használatát jobb kerülni.
Ezeket a termékeket és hatóanyagokat érdemes keresni
A tizenéves kor vége felé haladva már akár a gyengéd hámlasztás is szóba jöhet heti egy-két alkalommal, amitől javulhat a bőrkép. A pattanások, mitesszerek kezelésére is bevethetők kifejezetten erre a célra készült termékek, olyan hatóanyagokkal, mint a szalicilsav és a niacinamid. Ha pedig a bőr kipirosodásra is hajlamos, akkor az azelainsavat tartalmazó készítmények használata is hatékonynak bizonyulhat.
Emellett heti egy-két alkalommal valamilyen jó minőségű agyagmaszk is bevethető. A pattanások, mitesszerek nyomkodását mindenképpen próbáljuk elkerülni, ha súlyosnak látjuk a problémát, forduljunk kozmetikushoz vagy bőrgyógyászhoz.
20-25 éves korra a legtöbb férfi esetében már megszűnnek, illetve jelentősen enyhülnek a kamaszkorral járó bőrproblémák, ilyenkor a bőrtípus és az aktuális bőrállapot figyelembe vételével érdemes megválasztani a kozmetikumokat, hatóanyagokat. A tisztítás-hidratálás-fényvédelem hármasa mellett a férfiaknak az erre a korra már a legtöbb esetben szinte napi rendszerességűvé váló borotválkozás miatt a bőrbarrier egészségének és egyensúlyának fenntartására, illetve a rendszeres bőrnyugtatásra is érdemes hangsúlyt fektetni. Erre jók lehetnek a pre- és probiotikus összetevőket tartalmazó kozmetikumok, illetve az olyan hatóanyagok, mint a centella, a zöld tea, a panthenol vagy a ceramidok.
Ne feledkezzünk meg a fényvédelemről!
A felnőtt korra már remélhetőleg rendszeressé vált fényvédőhasználathoz is bőrtípus szerint érdemes kiválasztani a termékeket. A zsírosabb bőrűeknek inkább a hibrid, illetve kémiai szűrős, könnyed, folyékonyabb állagú termékek szoktak beválni, az érzékeny bőrűeknek pedig az ásványi fényvédők használata ajánlott. Akinél problémás, hogy esetleg a fényvédő csípi a szemét, annak érdemes kifejezetten olyat keresnie, amelyben nem található meg az oktotrilén nevű hatóanyag - általában a szemirritáció egyik leggyakoribb okozója.
Ha valaki jó minőségű, bőrápoló hatóanyagokat is tartalmazó fényvédőt használ, és zsírosabb vagy kombinált a bőrtípusa, annak nappalra feltétlenül hidratáló krémre sincsen szüksége a fényvédő alá, mivel a túl sok réteget a férfiak általában nehezen viselik a bőrükön.
Nem kell sok termék, de válasszunk tudatosan!
Általánosságban elmondható, hogy a tudatos bőrápoláshoz a férfiaknak 4-5 termék rendszeres használata éppen elegendő, de természetesen igény esetén ennél többet is nyugodtan alkalmazhatnak. A kozmetikumokat pedig nem feltétlenül érdemes az alapján választani, hogy a csomagolásukra az van-e írva, hogy férfiaknak készültek, mivel ez a legtöbb esetben inkább azt szokta jelezni, hogy a terméknek “férfias” illata van.
Az illatmentes kozmetikumokat (és persze a nem illatmenteseket is) nők és férfiak is egyaránt használhatják, a választási szempont mindig elsősorban az legyen, hogy a bennük lévő hatóanyagok, illetve az adott termék állaga megfelel-e a bőrápolási céljainknak, bőrtípusunknak és bőrállapotunknak.
A cikket Dr. Vass Ilona bőrgyógyász-kozmetológus lektorálta.