A fényvédő krémekkel ezért kell vigyázni

Hiába véd a bőrrák ellen, a naptejek és-olajok több hatóanyaga is beszivárog a bőrön keresztül a véráramba - derítették ki amerikai tudósok. Arról egyelőre nincsenek információk, hogy bekerülés után van-e bármiféle káros hatásuk az emberi szervezetre.

Az már talán mindenki számára magától értetődő, hogy napozáskor fényvédőt kell használni, mert így tudjuk megvédeni a bőrünket a rákos megbetegedésektől. A termékek gyártói eddig azt állították, hogy a bőrön keresztül semmi nem szivárog át a véráramba. Amerikai tudósok azonban arra jutottak, hogy ez nem igaz - írja az index.hu.

A napkrémek hatóanyagai beszivárognak a véráramba.
A napkrémek hatóanyagai beszivárognak a véráramba. Fotó: 123rf

A klinikai teszt

Az amerikai gyógyszerügyi hatóság (FDA) egy kísérletet végzett el a négy legelterjedtebb fényszűrő molekulával, amelyet a napvédő készítmények tartalmazni szoktak, és a JAMA nevű tudományos lapban a napokban publikálták az eredményt. Eszerint az UV-fénytől védő molekulák igenis beszivárognak a testünkbe, ráadásul ez a folyamat néhány óra alatt lezajlik. A vizsgált hatóanyagok, az avobenzon, oxibenzon, oktokrilén, és a mexoril SX napokkal azután is kimutathatók voltak a vérben, hogy befejezték a naptej használatát. A kísérlet összes résztvevőjénél ugyanaz volt a vizsgálat eredménye.

Hogyan védi a naptej a bőrt? Korábbi cikk ünkből megtudhatja.

Egyelőre ne ijedjünk meg!

Azt viszont még nem tudják, hogy a szervezeten belül milyen hatást váltanak ki ezek az anyagok. Pánikolni majd akkor kell, ha esetleg kiderül, hogy károsak a hormonjainkra, a szaporodószerveinkre, vagy rákot okoznak. De addig is az a valószínű, hogy a termékek gyártói a kutatás eredményét figyelembe véve megváltoztatják a naptejek és -olajok összetételét.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra