A Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem (UCLA) szociológus kutatója, Abigail Saguy legújabb, "Mi a baj a zsírral?" (What"s Wrong with Fat?) című könyve két kérdést feszeget, mellyel feje tetejére kívánja állítani az elhízás körül kialakult képzeteket.
Az első kérdés: Mi szükség rá, hogy a kövérséget orvosi esetként, "kóros elhízásként" kezeljük? A második kérdés: Mik lehetnek az elhízás betegségként való kezelésnek társadalmi következményei?
Abigail Saguy meglátása szerint az elhízást (obezitást) nem lehet egyszerűen semleges tudományos tényként kezelni. A szociológiai témájú tanulmányokat tartalmazó könyv teljes terjedelmében az Oxford University Press kiadónál jelenik meg. "Maga a kóros elhízás kifejezés is azt sugallja, hogy az ember egy bizonyos testsúly fölött patológiai esetnek minősül. Ez a véleményem szerint helytelen szemléletmód kizárja a zsír egyéb interpretációs lehetőségeit, ami akár potenciálisan az egészség, vagy a szépség megtestesítője is lehet" - vélekedik az UCLA szociológus docense.
Mikor a tudósok, az újságírók és a politikusok az úgynevezett járványszerű elhízásról beszélnek, rendszerint az egyén felelősségét emlegetik, miközben figyelmen kívül hagyják a genetikai tényezőket, a társadalmi és gazdasági státuszt, a lakókörnyezetet, a táplálkozási és sportolási lehetőségeket és sok egyéb, az elhízást alapvetően meghatározó faktort, írja könyvében Saguy.