A kémiai hámlasztás nyári alapszabályai

A kémiai hámlasztás az egyik legjobb dolog, ami a bőrünkkel történhet: nemcsak az elhalt hámsejtek eltávolításának az egyik legkíméletesebb módja, de fajtától függően segít a pattanások, a mitesszerek, az érzékenység vagy éppen a bőröregedés jelei elleni harcban. Gyakori kérdés viszont, hogy félre kell-e tennünk az otthoni AHA, BHA és PHA hámlasztókat nyáron? Hogy a hámlasztók, ahogy azt annyifelé hallani, valóban érzékenyebbé teszik-e a bőrünket a napra?

Jó hír, hogy az otthonra szánt kémiai hámlasztók jelentős részét nyugodtan használhatjuk nyáron is. Tévhit, hogy minden kémiai hámlasztó növeli a bőr fényérzékenységét: az AHA-félék (elsősorban a glikolsav ) valóban érzékenyítő hatásúak lehetnek, a BHA (szalicilsav) és a PHA azonban nemhogy érzékenyebbé tenne a napsugárzásra, de még segíti is a természetes védekezőképességünket az UV-sugarak ellen.

Az otthonra szánt kémiai hámlasztók jelentős részét nyugodtan használhatjuk nyáron is.
Az otthonra szánt kémiai hámlasztók jelentős részét nyugodtan használhatjuk nyáron is. Fotó: Getty Images

Ez persze nem azt jelenti, hogy mellettük a fényvédelem ne volna fontos! A fényvédelem tudatos bőrápolás alapja, a legokosabb dolog, amit csak tehetünk a bőröregedés jelei ellen, a komolyabb bőrelváltozásokról nem is beszélve. A bőröregedés jeleinek mintegy 80 százalékáért a káros UV-sugarak a felelősek (elsősorban az ablaküvegen is áthatoló UVA). Éppen ezért, az év 365 napján érdemes fényvédőt használnunk. Nyáron pedig, amikor az UV-sugárzás nagyobb , ez különös odafigyelést igényel.

De mit lehet tudni az egyes hámlasztótípusok tekintetében?

A BHA (vagyis a szalicilsav) a szalicilátok kémiai családjának a tagja, ehhez a családhoz pedig több fényvédő összetevő is tartozik (például a homosalate). Így nem is annyira meglepő, hogy a BHA otthon használatos, 1-2 százalékos mennyiségben nem növeli a bőr fényérzékenységét , hanem egyenesen segíti annak természetes védelmi rendszerét.

Hasonló a helyzet a PHA-savval is. A PHA nemcsak az érzékeny bőr barátja, de kiváló nyári alternatívája az AHA-nak is, ha szeretnénk olyan, enyhe anti-aging hatással is bíró hámlasztót választani, ami nemhogy nem növeli a bőrünk fényérzékenységét, de segít is az UV-sugárzás ellen .

Az AHA hámlasztókról, és elsősorban köztük is a glikolsavról viszont érdemes tudni, hogy növelhetik a bőrünk érzékenységét az UV-sugárzásra. A jó hír viszont, hogy még az otthon használt erősebb, 10-12 százalékos mennyiségben sem jelentős az érzékenyítő hatás, és kellő fényvédelem mellett akár nyáron is folytathatjuk az AHA hámlasztónk használatát. Ha csak a mindennapi életünket éljük, ezzel bőven kompenzáljuk a fényérzékenyítő hatást.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Napsugárzás hatására kialakult foltok az arcon Az egyenletes bőrszínt megtörő sötét foltok sokak számára okoznak bosszantó problémát. Különösképpen nyáron találhatjuk szembe magunkat a nemkívánatos bőrhibákkal, amikor a napfény nemcsak a már meglévő foltokat erősítheti fel, hanem könnyen újakat is előhozhat. Részletek itt .

Ha azonban nyaralni megyünk, vagy a szabadtéri sportok elkötelezettjei vagyunk, akkor érdemes az AHA hámlasztónkat félre tenni. A legjobb, ha előtte már egy héttel abbahagyjuk az AHA használatát, ennyi idő kell ahhoz ugyanis, hogy a bőr elhalt hámsejtrétege, melytől a bőrápolásban egyébként szabadulni igyekszünk, visszaépüljön a bőrünk felszínén, és egy csekély természetes védelmet adjon.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.