A növényi olajok kozmetikai hatásai

Szinte valamennyi szépséggel kapcsolatos problémára adnak megoldást a növényi olajok. A kozmetikai ipar csodafegyverei nem csak az illatuk miatt kerülnek a tégelyekbe, hanem azért is, mert mind valamilyen pozitív hatást gyakorolnak a bőrre, a hajra vagy más szervekre.

A növényi olajokat többnyire sajtolással nyerik ki a frissen szedett növényekből, ám vannak olyanok alapanyagok is - elsősorban a levelekből vagy szirmokból készülők - melyeket forró gőzös desztillációval alakítanak olaj állagúra. Olajokat hidegen és a melegen sajtolva is előállítanak. A hidegsajtolás adja a jobb minőséget. A hideg eljárásnál a friss növényi részek présbe kerülnek, amely nagy nyomással sajtolja ki az olajat belőlük. A végeredmény szinte azonnal üvegbe zárható, míg a visszamaradó pogácsa állati takarmányként szolgál.

damaszkuszi rózsa
Damaszkuszi rózsa. A növényi olajok gyógyító hatásait az ókor óta ismerik

A meleg eljárásnál ezzel szemben a növényi részeket felhevítik, majd melegen préselik őket, ami lényegesen több olaj kinyerését teszi lehetővé. Ezeket az olajokat azonban szűrni és tisztítani kell, ráadásul a hatóanyagok egy része is elbomlik a folyamat során. Az olívaolaj esetében például a préselés közben a növény és az olaj nem melegedhet 27 °C fok fölé, mert csak így garantálható, hogy minden hatóanyag megtalálható lesz a termékben, ezért érdemes extraszűz, hidegen sajtolt olívaolajat választani!

Az olívaolaj hidratáló, öregedésgátló, bőr- és hajvédő hatása az ókor óta ismert. Alkalmas a kimondottan száraz, dehidratált bőr védelmére, megnyugtatására. Fokozza a bőr feszességét és visszaadja fiatalos megjelenését. A hajápolásban véd az oxidatív károsodástól, így a haj természetes, erős állapotát konzerválja. E hatások miatt a natúrkozmetikumok kedvelt összetevője.

Az argánolaj szintén hidegsajtolással készül, és a híres famászó kecskék által begyűjtött argándió az alapanyaga. A Marokkóban őshonos fát a helyiek az élet fájának nevezik, ami a növény csodás képességeire utal. Az argánolaj bőrpuhító, és a bőr természetes védőrétegét támogató, feszesítő valamint a szabadgyökök ellen védő összetevőkben rendkívül gazdag. Magas hidratáló hatásának köszönhetően táplálja a töredezett hajat és enyhíti a száraz fejbőr viszketését.

A kókuszolaj szintén hidegpréseléssel készül, de talán nincs még egy alapanyag, amelyből ennyi féle verzió létezne. Léteznek az olvadásra utaló számmal jelzett, sőt koprából (kókuszrostból) készülő gyengébb minőségű változatok is. A benne lévő antioxidánsok képesek megvédeni a bőrt a környezeti hatásoktól, a méreganyagoktól, a ráncok legfőbb okozójától. A kókuszolaj molekuláris szerkezetének köszönhetően könnyen felszívódik, és a bőr mélyebb rétegeibe hatolva megerősíti a hátsó szöveteket.

Előállítását tekintve eltér az eddigiektől a teafaolaj és a damaszkuszi rózsaolaj, amelyeket nem sajtolással, hanem desztillálással állítanak elő. Mivel ehhez a folyamathoz igen sok növényi alapanyagra van szükség, ezek az olajok a legdrágábbak közé tartoznak. A teafaolaj esetében a növény leveleit kezelik magas hőmérsékletű gőzzel, majd a lecsapódó folyadékot üvegcsékbe gyűjtik. James Cook kapitány ausztráliai útja során ismerte meg ezt az ott őshonos fafajtát, amelynek csodás antiszeptikus hatását a bennszülöttek bőrfertőzésekre, égési sérülések gyógyítására, horzsolásokra, harapásra és csípésre használták. A levelek forróvizes oldatát használták, így Cook elnevezte a növényt teafának. Gyógyítja az irritált, aknés bőrt, védi és tisztán tartja a fejbőrt, a korpa visszaszorításával segít fenntartani az egészséges hajkoronát.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Egészen más a hatása a damaszkuszi rózsa olajának, amelyet szintén forrógőzös eljárással készítenek. Az egyiptomiak, a görögök és a rómaiak fejfájás ellen és nehezen gyógyuló sebek gyógyítására is alkalmazták. Mivel szerelmi serkentő erőt is tulajdonítottak neki, rendszeresen fogyasztották, sőt a nagy lakomák alkalmával behintették vele a padlót. Segít megakadályozni az idő előtti öregedés folyamatát. Javítja a bőr textúráját, simává, egészségessé és élettelivé teszi azt.

Forrás: Dr. Organic

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.