Büdös, fekete és aranyat ér: a gyógyiszap

A legtöbben úgy tekintünk az iszapra, mint egyszerű sárra, amitől csak piszkosak leszünk, és sok kellemetlenséget okozhat. Az iszap bizonyos típusainak - az úgynevezett gyógyiszapoknak - azonban kifejezetten jó hatása lehet az egészségünkre.

Az iszap vagy agyag nagyon finom szemcséjű kőzettörmelék, melyben különböző ásványi anyagok és szervesanyag-maradványok is megtalálhatóak. Magas a víztartalma, ezért az állaga puha, könnyen kenhető vagy formázható. Az agyag, iszap színe nagyon különböző lehet, a fehértől, halványsárgától egészen a mély barnásvörösig - ez attól függ, hogy milyen anyagok találhatóak benne.

A agyag és az iszap gyógyászati felhasználásával kapcsolatos első feljegyzések az ókori Egyiptomig és Mezopotámiáig nyúlnak vissza, de a szakemberek szerint ennél korábban is alkalmazhatták ezeket az anyagokat az őseink. Erre utalhat többek között az, hogy számos állatnál, illetve bennszülött törzsnél megfigyelhető az agyagevés (geofágia).

Az ízületeknek is jó Íme, Az iszapot már régóta használhatjuk ízületi panaszok csökkentésére. Hogyan, mire, mikor? Kattintson! Az ókortól azonban inkább külsőleg alkalmazták, mert gyulladáscsökkentő , fertőtlenítő, sebgyógyító hatásokat tulajdonítottak az agyagnak, iszapnak. A gyógyító agyagot több helyről bányászták, például Sziléziából vagy Lemnosz szigetéről, és a tömbökben árult agyag fontos gyógyszerészeti alapnak számított.

Az agyag és iszap gyógyító hatását többféle módon fejtheti ki. Bizonyos agyagfajták, például a szmektit vagy az illit elpusztítják a baktériumokat, emellett jótékony hatású baktériumokat is tartalmazhatnak. Nagy mennyiségben tartalmazhatnak ásványi anyagokat , nyomelemeket is. Az agyag és iszap gyógyászati, egészségmegóvó célra történő előkészítése magában foglalhat hőkezelést, tisztítást, szárítást és őrlést is. A gyógyiszapokat, gyógyagyagokat megvásárolhatjuk bioboltokban, de kozmetikai szalonok is kínálhatnak agyagalapú szépészeti eljárásokat. Számos gyógyfürdőben pedig külön kezelési típusként szerepel az agyag- vagy iszapterápia , és a gyógyiszapot kimérve otthoni kezelésekhez is megvásárolhatjuk (1 kg iszap ára nagyjából 1000-1200 Ft).

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az iszap nagyon jó hatással lehet az egészségre

Az iszap nagyon jó hatással lehet az egészségre Milyen pozitív hatásai lehetnek a gyógyiszapnak, gyógyagyagnak, és milyen problémák esetén, illetve hogyan alkalmazhatjuk ezeket?

A leggyakrabban iszapfürdő vagy iszappakolás formájában találkozhatunk a gyógyagyaggal, gyógyiszappal. Az iszapfürdőnél az iszap általában vulkanikus hamu és termálforrás vizének keveréke. Az iszappakolás jót tesz a bőrnek, méregtelenít, revitalizál, emellett pedig enyhítheti az ízületi gyulladásos panaszokat is. A gyógyiszap pakolásként különösen előnyös lehet a gyulladt, pattanásos bőr kezelésében, illetve a fokozott szaruképződéssel járó bőrbetegségek kezelésében, a bőr nyugtatásában. Az ízületi bántalmakra ajánlott a meleg (felfőzött iszapból készült) borogatás, pakolás.

A gyógyiszap, gyógyagyag (elsősorban a kaolin vagy a bentonit) belsőleg alkalmazva megnyugtatja a emésztőrendszert, hatékony a gyomorfájás ellen, hatásos az emésztési problémák, például a hasmenés vagy a székrekedés ellen. Az agyag és iszap pozitív hatásai közé sorolják azt is, hogy elfogyasztva képes megkötni a különböző méreganyagokat, toxinokat, így megakadályozza, hogy azok károsítsák a szervezetünket.

Bizonyos iszap- és agyagfajták olyan mikrobákat is tartalmazhatnak, melyek elfogyasztva kiegyensúlyozó hatást gyakorolnak a bélflórára, segítenek a káros baktériumok vagy gombák elleni küzdelemben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.