Még akkor is az egyik legfontosabb díszünk a hajunk, ha véletlenül bőrünk, fogaink és egyéb külső jegyeink is tökéletesek. Mindannyian ismerjük azt az "újjászületést" amikor a fodrász egy jól sikerült frizurával örvendeztet meg minket. Úgy érezzük, megváltoztunk, szebbek, kívánatosabbak lettünk, most aztán minden sikerülhet! És bármilyen furcsa, ilyenkor általában tényleg sikeresebbek vagyunk.
Hajunk árulkodik rólunk
A gyengéd fejmasszázsnak jótékony hatásait hosszabb távon élvezhetjük
Hajmosás, hajápolás
A rendszeres és hajszerkezetnek megfelelő kíméletes ápolás, a hajápoló termékek gondos megválasztása nagyban hozzájárulhat a hajkorona megőrzéséhez. A hajápoló termékeket mindig fejbőrünk állapota alapján válasszunk! Fejbőrünk állapota genetikailag adott, ugyanakkor a haj szárazsága vagy zsírossága a külsőleg ráragadó, a fejbőr faggyúmirigyei által termelt faggyú mennyiségétől függ. Száraz fejbőr esetén a fejbőr hidratálására vagy olajozására is szükség lehet. Előfordulhat, hogy hámló, száraz fejbőrről azt hisszük, hogy korpás, pedig egyszerűen csak ki van száradva. A fejbőr állapotának meghatározásához kérjük bőrgyógyász, hajgyógyász vagy fodrász segítségét!
Mire figyeljünk?
Sajnos társadalmunkban nem kivitelezhető a ritka hajmosás, pedig minél kevesebbszer mosunk hajat, annál jobban kíméljük azt. Valójában a heti egyszeri hajmosás lenne az ideális. Hajmosás során ne vakarjuk, hanem finoman, de alaposan masszírozzuk végig a fejbőrt. A haj maga ugyan már nem élő anyag, de a hajhagymák igen. S a finom masszás serkenti a vérkeringést, segíti a káros anyagok távozását a fejbőrből, és gyorsítja a hajnövekedést. A törülközővel ne dörzsöljük a hajat, mert ezzel összegubancoljuk, elősegítve a hajvégek szétválását, töredezését.
Ne durva kefével vagy sűrű fogú fésűvel bontsuk ki a hajat. Vizesen a ritkás, vastagabb fogazatú fésű, szárazon a puha kefe a legalkalmasabb a haj fésülésére. Ne akarjuk gyorsan megszárítani a hajat, magas fokozatra kapcsolva a hajszárítót. A fejbőr és a hajhagymák rosszul tűrik a forróságot, s a haj is sokat veszít természetes nedvességtartalmából. A környezet - por, szmog vagy nyáron a tenger sós vize - is sokat árthat a hajnak. Ha kell, sűrűbben mossunk hajat, de esetleg elég az is, ha sima vízzel átöblítjük.
Samponok
Ha száraz, vékony hajunk van, akkor használjuk a "száraz hajra ajánlott" samponokat vagy a kíméletes gyermeksamponok valamelyikét.
A zsíros hajjal rendelkezőknek a speciálisan "zsíros hajra ajánlott" samponokat érdemes használni, de ez utóbbiakat nem szabad mindennap igénybe venni.
A dauerrel vagy hajfestéssel károsított, töredezett hajra enyhe, kíméletes gyermeksamponok vagy kondicionálókat tartalmazó samponok ajánlottak.
A károsodott hajra speciális hajerősítő samponok és hajbalzsamok vannak forgalomban. A samponok különböző adalékai - vitaminok, fehérjék, aloe - hosszú távon nem segítik a haj szerkezetét. Figyeljünk a termékek hatóanyagaira (mesterséges és természetes hatóanyagok arányára), az allergénekre és a termék minőségére.