Ez történik, ha nem cseréled időben a fogkeféd

A többség körülbelül háromhavonta cseréli a fogkeféjét. De miért fontos ez pontosan? Mi történik, ha marad a régi?

Az idő múlásával a fogkefe sörtéi elhajlanak, elkopnak, és már nem tudnak hatékonyan tisztítani. Ez csökkenti a fogmosás hatékonyságát, így több lepedék és baktérium maradhat a fogakon. Felhalmozódnak rajta a baktériumok: Még alapos öblítés mellett is baktériumok és szennyeződések maradhatnak a fogkefén. Idővel ez növeli a fertőzésveszélyt, például ínygyulladás vagy szájüregi problémák kialakulását. Betegségek után különösen fontos a csere: Ha beteg voltál (például megfázás, influenza), a fogkefe cseréje segít elkerülni az újrafertőződést, mivel a vírusok és baktériumok megmaradhatnak a sörtéken.

Az ajánlott csereidő 3 hónap: A fogorvosok általában azt javasolják, hogy körülbelül 3 havonta cseréljük ki a fogkefét. Ez az az időszak, amíg a fogkefe még hatékonyan tisztít, és viszonylag higiénikus marad.

Ha nem cseréljük rendszeresen a fogkefét, az hosszú távon betegségekhez és fertőzésekhez vezethet:

Baktériumok és gombák felhalmozódása

A fogkefe nedves környezete ideális táptalajt biztosít a baktériumok, vírusok és gombák számára. Idővel ezek a kórokozók elszaporodhatnak, különösen, ha nem hagyjuk a fogkefét teljesen megszáradni két használat között.. Az ilyen szennyezett fogkefe visszaviheti ezeket a kórokozókat a szájüregbe, növelve az ínygyulladás, afták vagy egyéb szájüregi fertőzések kockázatát.

Fotó: Getty Images
Fotó: Getty Images

Fertőzések megújulása betegség után

Ha megfázás, influenza vagy torokgyulladás során nem cseréljük ki a fogkefét, a rajta megmaradt kórokozók újra megfertőzhetnek minket. Ez különösen igaz vírusos vagy bakteriális betegségek esetén.

Ínybetegségek és fogszuvasodás

Egy elhasználódott fogkefe nem tudja megfelelően eltávolítani a lepedéket és az ételmaradékokat a fogakról. Ez plakk-képződéshez, fogszuvasodáshoz és ínygyulladáshoz vezethet.. Az ínygyulladás (gingivitis) kezeletlen esetben súlyosabb fogágybetegséggé (parodontitis) alakulhat, ami akár fogvesztést is okozhat.

Kellemetlen szájszag

A nem megfelelő tisztítás és a fogkefe higiéniájának hiánya kellemetlen szájszagot okozhat, amit a baktériumok elszaporodása idéz elő.

Hogyan előzheted meg ezeket?

  • Cseréld ki a fogkefédet vagy a fogkefefejedet 3 havonta, vagy hamarabb, ha a sörték elhasználódnak.
  • Betegség után mindig cserélj fogkefét, hogy elkerüld az újrafertőződést.
  • Használat után alaposan öblítsd le a fogkefét, és hagyd szabad levegőn megszáradni, hogy minimalizáld a baktériumok szaporodását.
  • Fontold meg antibakteriális fogkefetartó használatát, ha aggódsz a higiénia miatt!

A fogkefe rendszeres cseréje egyszerű, mégis hatékony módja annak, hogy megőrizd a szájüregi egészségedet!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +7 °C
Minimum: -4 °C

A köd fokozatosan ritkul, majd feloszlik, továbbra is napos idő várható. Északkeleten, keleten fordulhatnak elő felhősebb körzetek, időszakok. Csapadék nem várható. Az északi, északnyugati szél időnként megélénkül, a Zemplén térségében egy-egy erős széllökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet 4 és 10 fok között alakul. Ma nem kell tartani, ám a légkör magasabb rétegeiben zajló melegedés okozhat kellemetlen tüneteket a fokozottan érzékenyeknél.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra