Az idő múlásával a fogkefe sörtéi elhajlanak, elkopnak, és már nem tudnak hatékonyan tisztítani. Ez csökkenti a fogmosás hatékonyságát, így több lepedék és baktérium maradhat a fogakon. Felhalmozódnak rajta a baktériumok: Még alapos öblítés mellett is baktériumok és szennyeződések maradhatnak a fogkefén. Idővel ez növeli a fertőzésveszélyt, például ínygyulladás vagy szájüregi problémák kialakulását. Betegségek után különösen fontos a csere: Ha beteg voltál (például megfázás, influenza), a fogkefe cseréje segít elkerülni az újrafertőződést, mivel a vírusok és baktériumok megmaradhatnak a sörtéken.
Ha nem cseréljük rendszeresen a fogkefét, az hosszú távon betegségekhez és fertőzésekhez vezethet:
Baktériumok és gombák felhalmozódása
A fogkefe nedves környezete ideális táptalajt biztosít a baktériumok, vírusok és gombák számára. Idővel ezek a kórokozók elszaporodhatnak, különösen, ha nem hagyjuk a fogkefét teljesen megszáradni két használat között.. Az ilyen szennyezett fogkefe visszaviheti ezeket a kórokozókat a szájüregbe, növelve az ínygyulladás, afták vagy egyéb szájüregi fertőzések kockázatát.
Fertőzések megújulása betegség után
Ha megfázás, influenza vagy torokgyulladás során nem cseréljük ki a fogkefét, a rajta megmaradt kórokozók újra megfertőzhetnek minket. Ez különösen igaz vírusos vagy bakteriális betegségek esetén.
Ínybetegségek és fogszuvasodás
Egy elhasználódott fogkefe nem tudja megfelelően eltávolítani a lepedéket és az ételmaradékokat a fogakról. Ez plakk-képződéshez, fogszuvasodáshoz és ínygyulladáshoz vezethet.. Az ínygyulladás (gingivitis) kezeletlen esetben súlyosabb fogágybetegséggé (parodontitis) alakulhat, ami akár fogvesztést is okozhat.
Kellemetlen szájszag
A nem megfelelő tisztítás és a fogkefe higiéniájának hiánya kellemetlen szájszagot okozhat, amit a baktériumok elszaporodása idéz elő.
Hogyan előzheted meg ezeket?
- Cseréld ki a fogkefédet vagy a fogkefefejedet 3 havonta, vagy hamarabb, ha a sörték elhasználódnak.
- Betegség után mindig cserélj fogkefét, hogy elkerüld az újrafertőződést.
- Használat után alaposan öblítsd le a fogkefét, és hagyd szabad levegőn megszáradni, hogy minimalizáld a baktériumok szaporodását.
- Fontold meg antibakteriális fogkefetartó használatát, ha aggódsz a higiénia miatt!
A fogkefe rendszeres cseréje egyszerű, mégis hatékony módja annak, hogy megőrizd a szájüregi egészségedet!