Fehér pelyhek a galléron

A korpásodás, azaz a bőr felszíni rétegének hámlásával, vagyis a bőrsejtek fokozott termelődésével, gyors elhalásával járó gyulladásos folyamat több bőrbetegségnek is lehet a tünete.

Gyakori tünet

A gabonafélék héjából, őrléskor keletkező malomipari melléktermékről kapta a nevét a sokak által jól ismert, kellemetlen jelenség, a hajkorpa. A fejbőrről folyamatosan válnak le az elhalt hámsejtek, de ha ezek szabad szemmel is jól érzékelhető módon, nagy tömegben, pikkelyszerű darabkákban jelennek meg a hajszálak tövénél illetve a ruházatra hullva, akkor az már valamilyen rendellenességre utal. A közönséges korpásodás oka leggyakrabban a bőr mikroflórájának megváltozása, a Pitysporum ovale nevű sarjadzó gomba túlzott elszaporodása. A gomba által irritált bőr hámsejtjei ugyanis szaporább osztódásba kezdenek, a sejtcsere felgyorsul, így az elhalt hámsejtek nagyobb tömegben, már szemmel is jól látható módon távoznak a hajas fejbőrről. Az enyhe, főleg a haj választékainál látható korpásodástól a fejbőr komolyabb tüneteket produkáló seborrheás ekcémájáig vagy dermatitiszéig lényegében ugyanannak a problémának a különböző fokozatairól van szó. Maga a korpásodás, különösen a férfiak esetében igen gyakori, egyes források szerint a felnőtt lakosság 60-80 százaléka legalább egyszer életében megtapasztalja.

Száraz vagy zsíros

Az összefoglaló néven pitiriázisnak is nevezett korpásodás alapvetően kétféle lehet. A kezelés szempontjából fontos, melyik fajtával van dolgunk. Az egyik típus esetében száraz, fehér színű, porszerű, illetve kisebb lemezkékből áll. Puha szőrű, sűrű kefével a hajról fésüléssel könnyen eltávolítható. A másik típus sárgás színű, zsíros tapintatú, a fejbőrhöz tapadó, nagyobb lemezek formájában jelentkezik. A zsíros korpa eltömi a pórusokat, rontja a bőr szellőzését, megbetegítheti a hajhagymákat, lassítja a haj növekedését is, kezeletlenül hagyva hajhulláshoz vezet. Ezért fontos a korparéteg mielőbbi eltávolítása, a zsírosodás megszüntetése.

Más betegséghez is kapcsolódhat

A korpa más bőrbetegség tüneteként is jelentkezhet: ilyen pl. a pikkelysömör, a seborrhoea, ekcéma, dermatitis, mely sokkal fokozottabb tüneteket produkál. A pikkelysömör esetében az új bőrsejtek keletkezése felgyorsul, akár tízszer annyi új hámsejt alakul ki, mint egészséges bőr esetében. Piros, hámló foltok képében jelenik meg az elváltozás, amely erőteljes viszketéssel jár együtt. A pikkelysömör meglehetősen gyakori rendellenesség. A szakorvosok az okai között a stresszt, a hormonális változásokat illetve fertőzést is megemlítik. Hasonló tünetekkel jelenik meg a stresszel összefüggésbe hozható neurodermatitisz is. Ezeknek az elváltozásoknak a diagnosztizálása illetve kezelése szakorvos feladata.

Seborrheás dermatitiszről, azaz bőrgyulladásról akkor beszélünk, amikor a bőr nemcsak hámlik, korpásodik, de gyulladásos tüneteket is mutat: kipirosodik és viszket. Az irritált bőr faggyúmirigyei fokozott termelésbe kezdenek. Ez a panasz a felnőttek 1-3 százalékát érinti, a fiatalembereknél némileg gyakoribb, akár 5 százalék is lehet. A seborrheás dermatitisz, bár elsősorban a hajas fejbőrre jellemző megbetegedés, de megjelenhet az arcon vagy a test más részein is. Súlyosabb esetben a bőr gyulladt, fokozottan zsíros-faggyús felszínű lesz, esetleg nedvezik, mindig számolni kell a bakteriális felülfertőződés lehetőségével is.

A korpásodással rokon jelenség az újszülöttek fejbőrén gyakorta előforduló seborrheás állapot, a koszmó. A koszmó vastag, sárgás, pikkelyes bőr a csecsemő fejbőrén. Ártalmatlan, de mielőbb el kell távolítani, hogy a csecsemő fejbőre meg ne fertőződjék. Legkíméletesebben úgy lehet megszüntetni, hogy finom olajjal bekenjük, gyöngéden masszírozzuk a baba fejbőrét, majd egy éjszakán át rajta hagyjuk az olajat. Másnap ki lehet óvatosan fésülni, kefélni a baba hajából.

Szintén fokozott hámlással is járhat a kontakt dermatitisz, amely a bőr reakciója valamilyen irritáló anyagra, amellyel kapcsolatba kerül. Hámló, viszkető, esetleg hólyagos kiütés formájában jelenik meg. A hajas fejbőr irritációját kiválthatja valamely hajfestékben, dauervízben, más hajápoló kozmetikumokban lévő vegyi anyag is. Ilyenkor a legfontosabb ennek az anyagnak az azonosítása, hogy a további használatát elkerülhessük. Ha sikerül megtalálni, akkor a használatának megszüntetése után maga a bőrelváltozás néhány napon belül megszűnik. Ha mégsem, akkor szakorvoshoz kell fordulni ezzel a jelenséggel is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra