Száz-százötvenezer hajszálunk van. Ha ebből naponta 100-150 kihullik (miközben újak nőnek), az teljesen normális. Ha azonban ennél több hajszál marad a fésűben, az arra utal, hogy ezt a természetes ciklust felborította valami.
A hajhullásnak sokféle oka lehet: bizonyos antibiotikumok, fogamzásgátlók szedése, a hormonális egyensúly felborulása, különféle sugárzások (nap, röntgen, UV), kemoterápia, fogyókúra és az ezzel járó anyagcsere-zavarok, vérkeringési rendellenesség, klimax, stressz, vas- és vitaminhiány, a fogak rossz állapota, kevés folyadék fogyasztása.
"A hajhullás lehet valamilyen szervi betegségnek a tünete, de jelezheti azt is , hogy valamilyen góc, gyulladás van a szervezetben" - mondja dr. Krajczár Judit bőrgyógyász. "A hajhullás rendellenes, ha túlzott mértékű, és a kihullott hajszálak helyén nem nő új. Ha a szőrtüszők és a bennük található hajszemölcsök elpusztulnak, maradandó kopaszodás következhet be."
A kopaszodásnak két fajtája van: az első a szétszórt hajhullás, mely leggyakrabban a nőket érinti. A haj ritkásabb lesz, a szálak elvékonyodnak. A másik, a foltos kopaszodás legtipikusabb formája az úgynevezett androgén vagy férfias típusú kopaszodás, amely a férfiaknál homloktáji, míg a nőknél a fejtetőn jelentkező hajritkulás. Ez tulajdonképpen a hajhagymáknak a szervezetben előforduló tesztoszteron szintjének változására adott válasza. A nőknél hormontartalmú készítmények szedésével könnyebben orvosolható. Ám mielőtt bármilyen pirulát bekapnánk: fontos, hogy minden esetben kivizsgáltassuk magunkat és tisztázzuk a hajhullás okát! Elsősorban az alapproblémát kell gyógyítani, és ezt az adott szakorvos meg is teszi. Természetesen a tüneti kezelésre is szükség van: pótolhatjuk a vitamin- és nyomelemhiányt, valamint megfelelő készítményekkel fokozhatjuk a fejbőr vérbőségét és serkenthetjük a hajhagyma növekedését.
Hiú férfiak, kétségbeesett nők
A haj problémáival ma már egy külön tudomány, a hajgyógyászat foglalkozik. Hácsek Ildikó trichológus a haj és a hajas fejbőr vizsgálatával, a testi és lelki okok feltárásával próbál segíteni a hozzáfordulóknak. Egy valódi ellenőrzés a hajhagyma vizsgálatát is tartalmazza, ezért 15-20 percig is eltarthat.
"Videomikroszkópos vizsgálatokat végzek kétszázszoros nagyításban: a páciens egy monitoron maga is láthatja, milyen állapotban van a hajas fejbőr, a hajgyökerek és a hajszálvégek. Egy tüszőből általában három szál nő ki. Ha a mikroszkópban csak kettőt látok, az ritkulásra utal, ha azonban csak egyet, az már a kopaszodást jelzi. Mielőtt bármilyen kezelést elkezdenénk, alaposan kikérdezem a vendéget arról, hogy szenved-e valamilyen betegségben, hogyan táplálkozik, milyen gyógyszereket szed, stresszes-e az élete, mennyi folyadékot iszik? Arra is kíváncsi vagyok milyenek a higiéniai szokásai? Elsősorban a férfiak azok, akik, nem fordítanak arra gondot, hogy a hajtípusuknak megfelelő sampont használják: általában ugyanazzal a készítménnyel mosnak hajat, mint a feleségük" - mondja a szakember. "Alaposan megvizsgáljuk a fejbőrt is. Sokszor előfordul, hogy a páciens kétségbe esett a férfias típusú kopaszodása miatt, mert úgy tűnik számára, nincs rá megoldás. Ám aztán kiderült, hogy valamilyen bőrbetegség áll a háttérben, amely eredményesen kezelhető."
Megoldás lehet a lézer
Van egy eszköz, amely nem varázsszer ugyan, mégis szinte csodákra képes: ez a lézer.
"Bizonyos típusú hajhullás nagyon jól gyógyítható lágylézer-kezeléssel" - magyarázza dr. Hevessy Ágnes háziorvos, aki lézerterápiával is foglalkozik. "A lézer a sejten belül hoz létre változásokat: átalakítja a sejtek oxigenizációját és az enzimek működését, csökkenti a gyulladást és az ödémát, mérsékli a fájdalmat, erősíti az immunrendszert, létrehozza a mikrocirkulációt, és gátolja a gombák kialakulását. Mindezt fájdalommentesen, hegek, pirosodás és allergia nélkül. Mivel nem egy szervezetidegen anyag beviteléről van szó, életkortól függetlenül mindenkinek ajánlott. Nagyon jó tapasztalataink vannak a hajhullás kezelésében. Volt olyan nőbetegem, aki teljesen kopaszon jött el hozzám. A lézeres kezelés után pedig majdnem eredeti sűrűségében visszanőtt a haja! Öröm látni, ahogyan egy-egy kopasz területen néhány hét vagy hónap múlva újra megjelennek a pihék. A hajukkal együtt az életkedvük is visszatér a pácienseknek."
Hogyan óvjuk, védjük fejünk ékét - otthon?
- A sampont mindig hígítva használjuk! Jót tesz a hajnak és a fejbőrnek, ha citromos vagy ecetes vízzel mossuk (egy-két cseppet egy bögre vízbe).
- Ne mossunk túl gyakran hajat: általában hetente egyszer is elég.
- Fésülködjünk sokat! (Nem véletlenül találták ki a 100 kefehúzás "szabályát"!) A fésülködés stimulálja a hajhagymákat, és eloszlatja a hajtőnél lévő zsiradékot. Persze az igazi, sűrű sörtéből készült kefe vagy a szarufésű lenne a legjobb, de ilyesmit ma már ritkán lehet kapni.
- Ne szárítsuk a hajunkat magas hőfokon!
- Védjük a napsugaraktól, nyáron hordjunk kalapot!
- Tartsunk mértéket a fűszerekkel: a csípős paprika és a fekete bors például rontja a seborrheás bőr állapotát.