A férfiaknál szinte elkerülhetetlen a kopaszodás, az azonban egyénfüggő, hogy kinél milyen mértékben és mikor kezdődik a hajvesztés. Vannak, akik még negyvenes éveik végén is dús hajkoronával rendelkeznek, míg másoknál már húszévesen elkezd visszavonulni a homlok két oldalán a hajvonal, kialakítva a jellegzetes "M" alakot.
Mikor jön el az ideje?
A férfiak kopaszodása 90-95 százalékban genetikai eredetű, azaz öröklött tulajdonságok határozzák meg, hogy mennyire érzékenyek a fejbőr hajhagymái a férfi nemi hormonokra, az androgénekre, és ettől függ, hogy mikor és a fej mely területéről tűnik el a haj.
A férfias típusú hajhullásért a legtöbb esetben egy dihidro-tesztoszteron (DHT) nevű hormonszármazék felelős. Amikor eljön a genetikailag meghatározott idő, a DHT hatására a hajszálak növekedési fázisa rövidülni kezd, azok fokozatosan elvékonyodnak, majd elpusztulnak. A DHT minden férfinál nagyjából azonos koncentrációban termelődik, abban van egyénenként (öröklött) eltérés, hogy hajhagymáik mennyire érzékenyek erre az anyagra. És bár a kopaszodásra való hajlam pontos öröklésmenete még nem kellően tisztázott, egyes vélemények szerint a férfiak anyai ágon, azaz az anyai nagyapjuktól öröklik ezt a hajlamot.
Fontos kiemelni, hogy hiába örökletes a hajlam, egyáltalán nem törvényszerű, hogy hasonló módon és időszakban kezdjünk el kopaszodni, mint felmenőink - ám a családi minta erős támpontot adhat abban, hogy kopaszodás terén mire számíthatunk a jövőben. Az azonban, hogy pontosan mikor és milyen mértékben indul be a hajhullás, egyénenként teljesen változó lehet.
A láthatatlan kopaszodás
Vannak esetek mikor a kopaszodás kiterjedten és lassan megy végbe. Ilyenkor a hajvesztés nem a jól behatárolt mintát mutatja, hanem a haj egészének sűrűsége csökken folyamatosan, míg hirtelen észrevehető lesz szabad szemmel is.