Kellemetlen tünetek
A sokszor fájdalmas, égő, viszkető bőrrel járó érzékenységet gyakran a hagyományos, szintetikus mosóporok vagy öblítők okozzák. A kellemetlen tünetek kialakulásáért elsősorban a készítményekben található összetevők, például enzimek, színezékek, fehérítők, illatanyagok vagy tartósítószerek a felelősek. Bár az allergia megjelenése életkortól független, mivel a kisgyermekek bőre kevésbé van felkészülve az irritáló anyagok ellen, ezért náluk gyakrabban jelentkeznek a kellemetlen tünetek.
A mosószerekkel szembeni érzékenység jellemezően a következő tüneteket produkálhatja: viszketés, bőrpír, kiütések, duzzanatok, hólyagok, nedvedzés, repedezett, száraz bőr. Ezek a tünetek gyakran nyáron felerősödnek a fokozott izzadás következtében, amikor a nedvesség hatására kioldódnak az irritáló szerek a textilek anyagszálai közül. Mivel a már meglévő problémák fellángolása mellett újabbak is kialakulhatnak, ezért fontos, hogy érzékeny bőr esetén nagyon alaposan megválogassuk nem csak a kozmetikumainkat, hanem a ruháink, ágyneműink, törölközőink és sok más, a bőrünkkel érintkező textíliák tisztítására használt mosószereket is.
Erre a célra alkalmasak például a folyékony, pasztilla, golyó- vagy porállagú, növényi alapú, bio mosószerek, amelyek illatanyag- és génkezelt hozzáadott anyagoktól mentesek. A mosószóda (nátrium karbonát), valamint a mosódió használat nagyszerű alternatívát kínálnak a hagyományos mosószerekkel szemben, öblítő szerek helyett pedig használhatunk háztartási vagy almaecetet is.
Mosódió
A délkelet-ázsiai szappanfa termése, az indiai mosódió nagyjából 2,5-3 cm átmérőjű, és már évszázadok óta használják tisztításra nem csak Indiában, hanem Nepálban, Pakisztánban és Indonéziában is. Az Európában is egyre nagyobb népszerűségnek örvendő mosódió a külső héjában található szaponinoknak köszönheti hatékonyságát, amely egy olyan természetes felületaktív anyag, ami vízzel kölcsönhatásba lépve megköti a zsírokat és szennyeződéseket, és ezáltal kiválóan alkalmas nem csak ruhák mosására, de általános mosakodó és tisztítószerként is megállja a helyét. A közepesen szennyezett, színes ruhák tisztítására jól használható, bár fehérítő hatása nincsen, és a makacsabb szennyeződések esetén is érdemes foltkezelőt is bevetni.
A még a legérzékenyebb bőrt sem irritáló mosódiót többször lehet használni, ezért gazdaságos megoldásnak számít. Környezetbarát, könnyen lebomlik - komposztálható - és nem tartalmaz semmi olyan mesterséges anyagot, amely a szervezetre vagy a környezetre káros hatást gyakorolna. A mosódióval való mosás megkezdése előtt érdemes - mosódió őrleményt is tartalmazó - organikus mosógép-tisztítószert használni. A speciálisan erre a célra kialakított készítmények eltávolítják a mosógépben lerakódott vegyszermaradékokat, ezáltal már ezek sem kerülhetnek kapcsolatban a textíliákkal.
Különböző formában elérhető
A vízlágyító hatással is rendelkező mosódió elérhető natúr változatban - ebben az esetben nekünk kell az egy-egy mosáshoz szükséges mennyiséget vászonzsákba tölteni -, folyékony vagy labda formájában is. A mosódiós labda praktikussága nem csak abban rejlik, hogy egyszerűen, azonnal a gépbe helyezve használható, hanem a benne található szivacskockák tovább fokozzák a habzást és ezáltal a mosás hatékonyságát. Mivel golyóban lévő héjakat természetes mikroorganizmus kultúrával kezelik, ezért az ezzel mosott ruha hosszú ideig illatos marad.