Ilyen színű igazából a kék szem

Nem kék a kék szemű emberek szeme, hiába látszik annak. Csupán a fényszóródás miatt van ez az érzetünk.

A szemünk színét a pigmentsejtek által termelt festékanyag, a melanin határozza meg. Ez egyébként a hajunk és a bőrünk esetében is így van. A melanin az íriszben, avagy szivárványhártyában van jelen, ez a szemünk színes része. A szem közepén található a fekete pupilla, körülötte meg a szemfehérje. Az írisz három rétegű, és bármelyikben előfordulhat festékanyag. Az érdekesség az, hogy ez a festékanyag minden esetben a barna vagy a sárga valamelyik árnyalata lehet, tehát se kék, se zöld színű melanin nem létezik.

A kék szem igazából barna, csak kéknek látszik.
A kék szem igazából barna, csak kéknek látszik. Fotó: 123rf

Mitől látszik mégis kéknek a kék szem?

A színeket az határozza meg, hogy az egyes dolgokról milyen hullámhosszú fény verődik a szemünkbe. A légkörben az alacsony hullámhosszú fény szétszóródik (ezt Rayleigh-szórásnak hívják), ez jut a szemünkbe, a látható fény alacsony hullámhosszú sávját pedig a gyakorlatban kéknek nevezzük.

Azoknál az embereknél, ahol az írisz középső rétegében, a sztrómában nincsen melanin, az úgynevezett Tyndall effekt lép életbe: ez pedig ugyanannak a jelenségnek a kolloid környezetben előforduló változata. A fényszóródás miatt tehát a színtelen íriszréteget kéknek látjuk, ahogyan a színtelen égboltot is.

Ha a Tyndall-effekt ugyan létrejön, de azért akad ott egy kevés világosbarna melanin is, a keveredésből zöld szemet kapunk eredményül. Mindez azért különösen érdekes, mert a sztróma mögötti, leghátsó íriszréteg gyakorlatilag minden embernél tartalmaz barna melanint, csak a kék szeműeknél a fényszóródás jelensége ezt eltakarja. Tehát az ő szemük is barna, csak kéknek látszik.

A szemünk színe többféle betegségről is árulkodhat. Részleteket korábbi cikk ünkben talál.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ezért barnulhat be a babák szeme

Ebből az is következik tehát, hogy a kék szemű embereknél a kék árnyalata az aktuális fényviszonyoktól függően változik. Sőt, azt is megérthetjük, hogy miért születik sok csecsemő kék szemmel, és barnul be később: a melanin termelése náluk nem az anyaméhben, hanem csak a születés utáni első pár hónapban indul be. A kék szem egyébként egy nagyjából 6-10 ezer évvel ezelőtt bekövetkezett génmutáció eredménye, azelőtt minden ember barna szemű volt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.