A kutatók azt vizsgálták, vajon van-e összefüggés a tévézési szokások és a testtípus preferenciák között azoknál az embereknél, akik a közép-amerikai Nicaragua távoli, elzárt falvaiban élnek. Míg azok, akiknek korlátozott hozzáférésük volt a tévéhez, inkább a magasabb testtömeg-indexű ( BMI ) nőket részesítették előnyben, addig a sokat tévézők a vékonyabbakat - állítják. A tudósok szerint ez azért van így, mert a tévében felülreprezentáltak a vékony nők.
Vállalják a morális felelősséget!
Az Egyesült Királyságban a Durhami Egyetem kutatói által vezetett csoport egyenesen arra szólította fel az illetékeseket, hogy javítsák a különböző alakú és méretű emberek médiaképviseletét, hogy ezzel is csökkentsék a vékony testideál társadalomra gyakorolt nyomását.
"A televízió- és a reklámtársaságok vezetőinek morális felelősségük, hogy olyan színészeket, bemondókat és modelleket alkalmazzanak, akik mindenféle testalkatot reprezentálnak, ezzel is óvva a nagyobb testeket a stigmatizációtól" - mondta Lynda Boothroyd, a tanulmány vezető szerzője, a Durhami Egyetem pszichológia professzora. "Szükséges egy elmozdulás a -minden méret egészséges« irányába és a média ebben nagyon fontos szerepet játszik" - jelentette ki.
Étkezési zavarokhoz vezethet
Boothroyd a CNN-nek nyilatkozva kifejtette: nehéz különválasztani a tévénézést más tényezőktől, például a táplálkozástól, a jövedelmetől és az oktatástól, ám a vizsgált falvakban a speciális körülmények lehetővé tették a szakemberek számára, hogy kimondottan a tévé szerepét vizsgálják.
A kutatók állítása szerint az eredmény jó bizonyíték arra, hogyan befolyásolja a tévé az ideális testről alkotott elképzelést, hogyan vezet mindez a testünkkel való elégedetlenséghez, étkezési zavarok és depresszió kialakulásához.
Még arra is rákérdeztek, mennyire éhesek
A vizsgálatban résztvevő 299 ember alapvetően nem olvas magazinokat, nem használ internetet és egyiküknek sincs okostelefonja. Akiknek viszont volt hozzáférése a televízióadásokhoz, jellemzően latin szappanoperákat, hollywoodi filmeket, zenei videókat, rendőr reality-ket és híreket néztek - ismertették a kutatók.
Az alanyokat arra kérték, töltsenek ki egy kérdőívet, amivel felmérték az etnikai hovatartozásukat, iskolázottságukat, jövedelmi viszonyaikat, hogy milyen tévét néznek, de még az éhségérzetüket is. Ezután felkérték őket, hogy a különböző formájú és méretű női testeket rangsorolják vonzerejük alapján.
Boothroyd a CNN-nek elmondta, a tanulmány vége felé már voltak olyanok, akik elkezdtek okostelefont használni. "Az internet gyorsan fontosabbá válik, mint a tévé" - jegyezte meg a pszichológia professzor, aki azt tervezi, hogy legközelebb, ha ezen a környéken kutat, akkor ezeknek a készülékeknek a hatását is vizsgálni fogja.
Attól függ, hogy mit mutatnak nekünk
A kutatás egy későbbi fázisában a tudósok egy nagyobb és egy vékonyabb nőről készült képet mutattak olyanoknak, akiknek nincs vagy csak nagyon korlátozott hozzáférése van a tévéhez.
"A képek megnézése után a falusiak testideálja egységesen egy irányba mozdult el" - mondta a társszerző Tracey Thornborrow, az angliai Lincoln Egyetemének pszichológia előadója, megjegyezve: a preferenciák abba az irányba mozdulnak, amit látunk.
"Megállapításaink egyértelműen bizonyítják, hogy a szépségideál változékony, s nagyban befolyásolja mindaz, amit mutatnak nekünk" - hangsúlyozta Thornborrow.
Ezúttal a tudósoknak sikerült bizonyítaniuk a kapcsolatot a tévében megjelenő minták és a testideálok között, az iparosodott társadalmakon kívül is. A kutatók szerint munkájuk mutatja, hogy az emberek véleménye mennyire befolyásolható. "Ha egy dolog van, ami állandó a vonzódásban, akkor az épp a változékonysága" - jegyezte meg Boothroyd.
A teljes tanulmány a Journal of Personality and Social Psychology című szaklapban jelent meg, Boothroyd pedig biztosította a pénzügyi forrást egy nicaraguai médiaedukációs programra, amiben a tinédzsereket tanítják meg arra, hogyan tudnak a médiából feléjük áradó üzeneteknek ellenállni.
Forrás: CNN