Meg lehet szabadulni az ekcémás viszketéstől?

A bőr egészségeshez közeli állapotának fenntartása nem varázslat, mert rendszeres testápolással és odafigyeléssel sokak számára elérhető.

Az ekcéma kellemetlen bőrbetegség, amellyel akkor tudunk viszonylag problémamentesen együtt élni, ha megtanuljuk kordában tartani a gyulladást kiváltó tényezőket. Ez elsősorban a következőket jelenti:

  • ismerjük fel a hajlamosító faktorokat,
  • fejlesszük ki a számunkra legalkalmasabb fürdési és bőrápolási rutint,
  • használjuk az orvos által felírt, illetve nem vényköteles gyógyászati készítményeket,
  • törekedjünk a napi stressz csökkentésére,
  • figyeljük a felülfertőződésre utaló jeleket (hólyagos, fájdalmas, vörös vagy forró érzetű foltok a bőrön).

Sajnos megesik, hogy még a mintaszerűen viselkedő betegnél is visszatér a kínzó viszketés. Az ekcéma ugyanis gyakran kiszámíthatatlan, és még sok mindent nem tudunk róla. Jóllehet az ekcéma nem gyógyítható, számos kezelési mód segít enyhíteni a panaszokat. A betegség egyéni típusától és súlyosságától függően lehet szó életmód-váltásról, nem vényköteles készítményekről, illetve külsőleg, szájon át vagy injekció formában alkalmazott vényköteles gyógyszerekről, továbbá fototerápiáról és alternatív módszerekről.

ekcéma

Milyen módon előzhetjük meg a viszketést?

A bőr legkülső rétege, az epidermisz véd a környezeti hatásokkal szemben, felszínét pedig hidrolipid film borítja: ez vízből és lipidekből (zsírokból) álló emulzió. Ez a védőréteg akadályozza meg, hogy az irritáló anyagok, baktériumok, vírusok és allergének a bőrünkön keresztül bejussanak a szervezetünkbe, illetve hogy túl sok nedvességet veszítsünk. Az ekcémás betegeknek (kivált az atópiás dermatitisszel küzdőknek) eleve szárazabb a bőrük az átlagosnál, ugyanis genetikailag kevesebb lipidet és nedvességmegkötő anyagot tartalmaz. Amennyiben ezeket nem pótolják rendszeresen megfelelő bőrápoló készítményekkel fellobbanhat az ekcémás gyulladás. Ennek első jele a bőr szárazsága, kipirosodása és viszketése. A megelőzés kulcsa tehát a megfelelő bőrápolás.

A viszketés egyedülálló dolog az emberi szervezetben, egy furcsa és sürgető érzés, mely miatt úgy érezzük, hogy meg kell vakarnunk egy adott területet. Ez ugyanakkor reflexes, tulajdonképpen tudattalan cselekedet is lehet. A szakemberek szerint a viszketés a fájdalommal áll közeli rokonságban. A teljes cikket itt olvashatja el .

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Kiszáradt bőrünk igényli a rendszeres hidratálást, amelynek egyik fontos eleme a napi fürdés: legyen szó kádfürdőről vagy zuhanyozásról, fontos, hogy a víz inkább langyos, testmeleg legyen, mert a forró víz szárítja a bőrt. Fürdés után azonnal (három percen belül) kenjük be bőrünket testápoló krémmel, amely pótolja az elveszített nedvességet. Használjunk magas olajtartalmú, lehetőleg élettani lipideket tartalmazó, ekcémás bőr ápolására fejlesztett testápolót a hidrolipid film visszapótlása érdekében, és minden kézmosás után krémezzük be a kezünket. Szappan helyett érdemes szulfátmentes babafürdetőt választani. A törülközővel ne dörzsöljük a bőrünket, inkább gyengéd érintésekkel itassuk fel a nedvességet a bőrünkről.

Mit tegyünk, ha mégis viszket a bőrünk?

Kádfürdő esetén kísérletezhetünk azzal, hogy természetes hatóanyagokkal "dúsítjuk" a fürdővizet, úgymint néhány evőkanálnyi zabpehely, körömvirágtea, almaecet, tengeri só vagy szódabikarbóna hozzáadásával. (Ezek közül csak egyet válasszunk.) Éjszakára vegyünk fel cérnakesztyűt, amellyel megelőzhetjük, hogy alvás közben kikaparjuk a viszkető bőrünket. A háziorvossal egyeztetve éjszakára antihisztamin -tartalmú tablettát is bevehetünk a viszketés csökkentésére.

Az ekcéma elleni nem vényköteles készítmények fő feladata a bőr megfelelő hidratálása és zsírozása, illetve az ekcémás tünetek (kivörösödés, viszketés, gyulladás) mérséklése, egyesek pedig antibakteriális hatásuknál fogva a felülfertőződés ellen védenek. Ezeket a szereket törülközés után, testápolózás vagy kézkrémezés előtt használjuk.

A fototerápia során UVB-sugárral kezelik a bőrt, amely egyrészt enyhíti a viszketést és a gyulladást, másrész serkenti a D-vitamin-termelést, és antibakteriális hatású a bőrre. Az UVB-sugár megakadályozza, hogy immunrendszerünk "túlreagálja" az irritációt, ám megárt belőle a sok: öregíti a bőrt és fokozza a bőrrák kockázatát.

Az alternatív módszerek közül komoly segítséget jelenthetnek azok, amelyek célja a stresszoldás. A napi meditáció, autogén tréning, jóga levezeti a szellemi és testi feszültséget, aminek köszönhetően ritkábban kell számítanunk az ekcéma visszatértére.

L.HU.MKT.CC.07.01.2019.1818

A Bepanthen Sensiderm krém orvostechnikai eszköz, egyben gyógyászati segédeszköz.

Forgalmazza: Bayer Hungária Kft., 1123 Budapest, Alkotás utca 50.

A kockázatokról olvassa el a használati útmutatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra