A hormonális változásoknak köszönhetően ott is felbukkanhatnak szőrszálak a testünkön, ahol eddig nem. Ennek oka, hogy az ösztrogénszint csökken, a tesztoszteronszint nő a szervezetben, mondja Dr. Sandy Tsao, "A női betegeim sokszor mondják, hogy a világ egy kegyetlen hely, mert a fejükön egyre kevesebb a haj, olyan helyeken, ahol nem kellene, pedig egyre több a szőr" – mondta Dr. Tsao a Harvard Medical School bőrgyógyásza, a prevention.com-nak.
Ha szőrnövekedést észlelünk szokatlan testtájakon, keressük fel orvosunkat, mert lehet, hogy komolyabb egészségügyi problémával küzdünk, például a pajzsmirigy rendellenességével. Azonban, ha csak pár kellemetlen szőrszálról van szó, akkor távolítsuk el őket, az alábbi megoldások valamelyikével.
Áll
Nem szokatlan, hogy előfordul néhány, a szokásosnál sötétebb szőrszál – mindez a korral járhat.
Eltávolítása: egy csipesszel tépjük ki a nem kívánatos szőrszálakat. Ha túl sok a szőrszál az állon, akkor kérhetünk professzionális segítséget.
Tipp: kerüljük a gyantázást az állon és környékén, mert irritáció léphet fel, gyanta ugyanis leránthatja a bőr felső rétegét.
Hát és dekoltázs
Mivel a menopauza következtében kialakult szőrnövekedés a férfiakéhoz hasonlóan helyezkedik el, ezért a háton és a dekoltázson is lehetnek kósza szőrszálak.
Eltávolítása: használjunk szőrtelenítő krémet, ami ideális a nehezebben elérhető helyekre, mint például a hátra. Ha nem megy egyedül, menjünk el kozmetikushoz, aki gyantát is használhat.
Tipp: ha túl sokszor kellene szőrteleníteni ezeket a területeket, fontoljuk meg a végleges lézeres szőrtelenítést. Ez a kezelés a sűrűbben megjelenő, sötétebb szőrzetre jobban alkalmazható.
Arc
A hajvonalnál és az arc oldalán vagy a pajesz résznél akkor is több lehet a szőr a megszokottnál, ha még nem léptünk be a változó korba.
Eltávolítása: a borotválkozás nem a legjobb megoldás, itt is inkább a hosszú távú megoldásban kell gondolkodni. Ilyen lehet az elektrolízis, ami akkor is alkalmazható, amikor a lézeres szőrtelenítés nem.
Tipp: ezen a területen nem gyakoriak a szőrbenövések – főleg, ha nem használunk borotvát – de, ha mégis akkor a nedves, meleg borogatás vagy a hidrokortizon krém segít a szőrszálaknak kibújni a bőr alól.
Mellbimbók
A hormonváltozásoknak köszönhetően néhány kósza szőrszál a mellbimbók környékén is megjelenhet.
Eltávolítása: ha tényleg csak néhány szőrszálról van szó, akkor elég, ha kitépjük. Ha nem szeretnénk ezzel foglalkozni vagy nagyon zavar minket, akkor itt is alkalmazható a lézeres megoldás.
Tipp: ne tépjük ki a szőrszálakat két héttel mammográfia előtt, mert begyulladhat a bőr, a szőrtüsző – és ez befolyásolhatja a vizsgálat eredményét.
Has és köldökrész
A köldök alatt, felett és a has alsó részén is megjelenhetnek nemkívánatos szőrszálak.
Eltávolítása: a legjobb, ha megpróbálja a gyantázást, ha ezen a területen sűrű vagy sötét a szőrszál akkor itt is alkalmazható a lézeres szőrtelenítés.
Tipp: akadályozzuk meg, hidratáló krémekkel, hámlasztókkal, hogy befelé nőjön a szőrszál.
Lábujjak
A pubertás ideje alatt is nőhetnek erősebb szőrszálak a lábujjakra, de a menopauza ezeket még jobban felerősítheti.
Eltávolítása: ha a szőrszálak nem túl vastagok, vagy kevés van belőlük, akkor ki lehet szedni csipesszel, gyantával. A sötétebb, sűrűbb szőrszálak itt is hajlamosabbak a benövésre. Ha emiatt nagyon zavaró a szőrszálak jelenléte, ezen a területen is lehet alkalmazni a végleges lézeres szőrtelenítést.
Tipp: hogy elkerüljük a szőrbenövést, használjunk hámlasztó kenőcsöket, bőrradírokat. Érdemes nappali vagy éjszakai hidratáló krémeket is beszerezni.
Orrszőr
Általában a férfiaknál jellemező az erősebb az orr- és fülszőrzet, nőknél ritkábbak. De az orrlyukakból kikandikáló egyre erősebb szőrszálak megjelenése is elképzelhető a menopauza bekövetkeztekor.
Eltávolítása: használjunk orrszőrnyírót, ami egyszerű és gyors, sőt fájdalommentes megoldás. Ebben az esetben nem kell attól tartanunk, hogy kikandikálnak a szőrszálak az orrunkból.
Tipp: a feltűnőbb fülszőrzet eltávolítására is tökéletesen alkalmas az orrszőrnyíró.