Megoldás a kopaszodásra?

A kopaszodó, ritkuló hajú emberek szőrtüszői "alvó" állapotban maradtak, de sikerülhet olyan kezelést kidolgozni, amely "éber" állapotukba juttatja vissza őket.

A kopaszodó, ritkuló hajú emberek szőrtüszői "alvó" állapotban maradtak, de sikerülhet olyan kezelést kidolgozni, amely "éber" állapotukba juttatja vissza őket - közölték a haj biológiájával foglalkozó kutatók az Európai Hajkutató Társaság Barcelonában megtartott találkozóján.

A szakemberek megállapították, hogy kopaszodáskor, különösen a még csak hajritkulással járó szakaszban, a fejbőrön lévő szőrtüszők abban az állapotukban ragadnak, amikor éppen nem növesztenek új hajszálat.

Bruno Bernard, a L'Oréal hajbiológiai részlegének vezető kutatója munkájukról beszámolva elmondta, hogy olyan kezelést fejlesztenek ki, amellyel visszafordítható ez a folyamat, újra rá tudják venni a hajszálakat a növekedésre.

"A szőrtüszőknek két stabil állapotuk van, egy aktív és egy alvó állapot, és időről időre átugranak az egyik állapotból a másikba" - magyarázta Bruno Bernard a The Daily Telegraph című napilap online kiadásában.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ha az alvó állapotban lévő szőrtüszőhöz olyan jel érkezik, amely új hajszál növesztésére készteti, akkor újra aktivizálja magát. A kutatók azonosítottak egy vegyületet, amely képes ezt a jelet eljuttatni az alvó állapotú szőrtüszőhöz.

Egy hajszál általában négy éven át aktív növekedésben van, majd a szőrtüsző alvó állapotba kerül, és ennek következtében kihullik a hajszál. Az alvó szakaszban a fejbőrben lévő őssejtek készítik fel a szőrtüszőt arra, hogy újra aktív állapotba kerüljön.

Amikor ez a szakasz elhúzódik, akkor tapasztalható a kopaszodás. Bruno Bernard és csoportja két típusú őssejtet talált, amelyek a haj növekedéséért felelnek. Az egyik típus közvetlenül a bőr felszíne alatt található, míg a másik a bőr mélyebb rétegében. Megállapították, hogy a legfontosabbak a CD34+ jelű őssejtek, amelyek alacsony oxigénszintű környezetben érzik igazán jól magukat.

Úgy találták, hogy amikor az őssejtek körül megváltoztatták az oxigénszintet, működésük hatékonysága csökkent, így nem jött létre új hajszál. Sikerült ennek alapján olyan molekulákat azonosítaniuk, amelyek megteremtik az oxigénhiányos környezetet az őssejtek számára. "Ez azt jelenti, hogy arra késztethetjük az üres szőrtüszőket, hogy gyorsabban termeljenek új hajszálat" - tette hozzá Bruno Bernard.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra