Megváltoztatják a bőr baktériumflóráját az izzadásgátlók

Az izzadásgátlók rendszeres használata teljesen megváltoztatja a hónalj bőrének baktériumflóráját, az összetételét és a mikrobák mennyiségére is nagy hatással van - derítették ki tudósok, akik azonban arra még nem találták meg a választ, hogy pontosan milyen hatással van ez a jelenség az életünkre.

Az izzadásgátló dezodorok használata ma már természetesnek tekinthető. Ugyanakkor még mindig nem vagyunk teljesen tisztában azzal, hogy milyen hatással vannak ezek a kozmetikumok a szervezetünkre. Egy nemrég publikált amerikai kutatás szerzői úgy találták, hogy az izzadásgátlók igen nagy mértékben befolyásolják a bőrünkön, pontosabban a hónaljunkban élősködő mikrobák számát és a baktériumflóra összetételét is.

„Szerettük volna tudni, hogy a mindennapos használati tárgyaink, mint például az izzadásgátló , milyen hatással vannak azokra az apró lényekre, amelyek velünk élnek” – mondta Julies Horvath, a North Carolina Museum of Natural Sciences mikrobiológiai kutatólaborjának vezetője, a tanulmány vezető szerzője. „Több ezer baktériumfaj élhet a bőrünkön, különösen a hónaljunkban. Eddig még azt is nehéz volt megmondani, hogy milyen mikrobák élhetnek ezen a területen, de most felfedeztük, hogy a legnagyobb hatással a fajtaösszetételre az izzadásgátló dezodorok vannak.”

Az izzadásgátlók nagyban befolyásolják a bőrünkön élő baktériumok számát

Az üde illat és a folyamatos frissesség fenntartása a nap minden szakában erős társadalmi elvárás. Ettől függetlenül is érdemes törekedni az izzadásgátlásra. De mi a helyzet, ha nem a hagyományos izzadásgátló megoldásokat szeretnénk alkalmazni? Kattintson! A kutatásba 17 önkéntest vontak be, akik különböző csoportokba tartoztak. Az egyik csoport izzadásgátlót használt (ez csökkenti az izzadság mennyiségét), egy másik dezodort (mely alkohol vagy egyéb vegyületek segítségével elpusztítja azokat a mikrobákat, amelyek a kellemetlen szagokért felelősek), a harmadik csoportba tartozók pedig egyiket sem alkalmazták. A kísérlet összesen nyolc napig tartott, és ez idő alatt az önkéntesek hónaljából többször is mintát vettek. Az első napon a szokásos módon tisztálkodtak a résztvevők, a második és hatodik nap között semmilyen terméket nem használtak, míg a kísérlet utolsó két napján mindenki izzadásgátlót használt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

„Úgy találtuk, hogy azok bőrén, akik izzadásgátlót kennek magukra, sokkal kevesebb baktérium található, mint azoknál, akik semmilyen hasonló terméket nem használtak” – mondta Horvath professzor. „Meglepő módon azonban, a dezodorokat használók bőrén jóval több volt a mikroba.”

A kísérlet hatodik napjára a baktériumflóra minden önkéntes bőrén regenerálódott, és mindenkinél nagyjából ugyanakkora mennyiségű mikroba volt megtalálható. „Az utolsó két napon azonban az izzadásgátlók rendkívüli mértékben lecsökkentették a baktériumok számát, ráadásul jóval kevesebb különböző fajt lehetett megfigyelni.”

„Az izzadásgátlók és dezodorok rendkívüli módon befolyásolják, és teljesen újrarendezik a bőrünk ökoszisztémáját” – mondta Horvath. „A legnagyobb probléma ezzel az, hogy nem tudjuk még biztosan, hogy ez pontosan milyen hatással van az életünkre, az egészségünkre. Ezek kiderítéséhez mindenképpen további kutatásokra van szükség.”

A kutatás eredményeiről a PeerJ című szaklapban számoltak be.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.