A zuhanyzás gyors és kellemes megoldása annak, hogy tisztán tartsuk a bőrünket. Napi aktivitástól, munkakörtől függően van, akinek több is ajánlott egy nap, de az átlagosan elfogadott tény alapján az egyszeri tusolás elegendő. A túlzásba vitt tisztálkodás azonban szárítja a bőrt, valamint elpusztítja a bőrön található mikroorganizmusokat. Mi történik, ha a fordítottját követjük el, azaz nem zuhanyozunk?
Elszaporodnak a rossz baktériumok
A bőrünkön több mint 1000 féle baktérium, és kb. 80 féle gomba van jelen. A legtöbb ilyen mikroorganizmus jót tesz a szervezetünknek: hozzájárulnak a kártékony mikrobák elleni küzdelemhez, elpusztítják az egészségtelen vírusokat, baktériumokat. A megfelelő mértékű tisztálkodás ezeket a jó baktériumokat segíti, így értelemszerűen, ha nem fürdünk, nem a jó organizmusokat segítjük, hanem a rosszak szaporodnak majd el a bőrön. Ha nem fürdünk, számos betegség kialakulásának adunk teret.
Károsodik a bőr
Mind tudjuk, hogy ha nem mossuk le a sminket és a szennyeződéseket az arcunkról, irritáció és pattanásos bőr alakul ki. Ha nem fürdünk, az ekcémára is sokkal nagyobb esélyünk van: a száraz, vörös, irritált bőr sokkal könnyebben kialakul. A dermatitis neglecta, az ekcéma egyik változata, is nagyobb eséllyel keseríti majd meg az életünket. Más gyulladásos, vagy szárazsággal jelentkező bőrbetegségek kockázatát is növeljük, ha kiiktatjuk a tisztálkodást az életünkből.
Büdösek leszünk
A legegyértelműbb következmény a kellemetlen testszag . Nem csak az izzadtság miatt, hanem mert az elszaporodott baktériumok gázokat termelnek, ezek is okozzák a kellemetlen szagokat. A haj azonban kivételt képez: sem a fejbőrnek, sem a hajszálaknak nem tesz jót, ha sűrűn mossuk, ugyanis sérült és száraz lesz a haj a gyakori tisztítástól. Érdemes beszerezni egy száraz sampont, vagy egyszerű hintőport: így a haj nem tűnik zsírosnak, de nem is ártunk vele.
A lényeg, hogy ha nem is tudunk gyakran fürdeni utazás, vagy más okok miatt, a hónaljunkat, arcunkat és arcunkat tartsuk tisztán!
Forrás: businessinsider.com