Magyar webszájtokon is temérdek információt találunk arról, hogy miért nem érdemes sampont használni - főleg azért, hogy dúsabb, erősebb, természetesebb, szebben fénylő legyen a hajunk, de sorolhatnánk még az "előnyös" és elsősorban a samponmentességnek köszönhető hatásokat. Ráadásul ezeket az információkat azzal körítik külföldi és magyar internetes oldalakon egyaránt, hogy valamilyen hírességre hivatkoznak. Olvashatunk olyan világsztárról, aki - állítólag - több éve nemhogy samponnal, egyáltalán nem mos hajat. A szóban forgó sztárt ugyan nem kérdezte meg a német Die Welt, de a lap online változatának cikke szerint egy német bőrgyógyász kételkedik a hatásmechanizmusban, amelyről a fénylő hajak hívei beszélnek.
A német újság ráadásul nemcsak a sampont, hanem a napi fürdést (vagy csak a hajmosást) elkerülőket is megemlíti, akik szintén természetesnek és egészségesnek vélt életmódjukat hirdetik. Van, aki szappant sem használ például. Mások a samponhasználatot nem iktatják ki teljesen, de jelentősen csökkentik a tisztálkodószerek alkalmazását. Megint mások csak vízzel mosakszanak.
Ők mindnyájan a szép hajukat vagy a szép bőrüket óvják. Ugyanakkor ennek - főleg kezdetben - vannak mellékhatásai is: hajunk ilyenkor zsírosabb lesz. Ám akik a "no poo", azaz a "nincs sampon" mozgalom hívei, ezen a nehézségen könnyen túllépnek, szerintük ugyanis pár héten belül a faggyútermelés csökken, és hajunk hozzászokik az új körülményekhez. A zsírosodást annyival azért enyhítik a samponellenesek, hogy egy kefével igyekeznek a zsíros anyagot némileg eltávolítani a fejükről és a hajukról.
Ám a Die Welt szerint vitatott, hogy a "nem mosakodás", illetve a samponhasználat elkerülése valóban a kívánt hatással jár-e. Elmar Ehring német bőrgyógyász lehetetlennek tartja, hogy a "no poo" mozgalom által hirdetett hatás fennálljon, hiszen faggyúmirigyeinknek nincsenek szenzoraik, érzékelőik a bőrünkön. Hogy egy embernek hetente hányszor kell hajat mosnia, általában a faggyútermelődéssel függ össze, és nem azzal, hogy sampont használ-e.
Ugyanakkor a bőrgyógyászok sem javasolják a túlzott sampon- és tusfürdő-használatot, inkább az óvatosságot tartják fontosnak a bőr természetes védőrétegének megkímélése végett. Ehring szerint a száraz bőr elterjedésével összefügg, hogy az ember nincs felkészülve a naponta ismétlődő zuhanyozásra. A (német) népesség egyharmada küzd száraz bőrrel, amelyet például mosdókesztyű használatával enyhíthetünk, ha nem akarunk állandóan fürödni.
A túlzásba vitt tisztálkodásról a HáziPatika.com is írt korábban, egyik cikkünk főleg az intim testtájak esetleges problémáiról szól.
A kisgyermekek bőrápolása és tisztálkodása szintén különös figyelmet igényel. Ami pedig a hajmosást és hajápolást illeti, miután az emberi haj tulajdonképpen ugyanolyan egyedi, mint az ujjlenyomatunk , ezért ápolása, mosása is egyedi kell, hogy legyen. A HáziPatika korábbi cikkéből tanácsokat kaphatunk arra is, hogy milyen gyakran érdemes - és milyen szerekkel - tisztítani-ápolni a hajunkat.
A hajbalzsamok például - ezeket amúgy nem feltétlenül szükséges használni - a samponellenes mozgalmak dacára is képesek fénylő, egészséges hajat kreálni. A jól fésülhetőséget is biztosítják ezek a szerek, a balzsam ráadásul védi a hajunkat a mechanikai sérülésektől is.