Az alábbi természetes összetevők hosszútávon árthatnak a bőrünknek.
Tojásfehérje
A tojásfehérjés maszkokról például azt ígérik, hogy összehúzzák a pórusokat és kisimítják a bőrt. A feszesítő hatás azonban a legjobb esetben is csak minimális ideig tart. A szalmonellával fertőzött tojás viszont komoly problémákat okozhat. Bár ez pasztőrözött tojás használatával elkerülhető, de a tojásfehérje használatának tartós jótékony hatásait semmi sem bizonyítja.
Citromlé
A citromléről sok internetes házi maszkrecept állítja, hogy segít halványítani a pattanások után maradt hegeket, valamint enyhíti a hiperpigmentációt. Jobb esetben a használata esetén csak némi csípést, bizsergést érzünk, és enyhe hámlasztó hatás a jutalmunk. Rosszabb esetben viszont komoly leégéssel kell számolnunk, mivel a citromlé extrém módon fényérzékennyé teszi a bőrt. Az érzékenyebb bőrűeknél pedig irritációt is kiválthat, ezért higítatlan citromlével kenegetni az arcunkat semmiképpen sem jó ötlet.
Anyatej
Furcsán hangozhat, de mostanában az anyatejes arcmaszkok is igen népszerűek a pattanások kezelésére. A benne lévő tejsavak állítólag jó hatással vannak a bőrre, de erre nincs egyértelmű tudományos bizonyíték. Viszont valaki más anyateje allergizálhatja a bőrünket, valamint egyes betegségeket is elkaphatunk így. Ha pedig nem megfelelően tároljuk a készítményt, baktériumokkal fertőződhet meg.
Almaecet
Az interneten az almaecet számos jó tulajdonságáról olvashatunk: állítólag hámlaszt, bevethető pattanások ellen, fakítja a foltokat és hegeket, valamint feszesíti a bőrt. Egyes bőrtípusoknak valóban jót tehet egy kis higított almaecet, de csodát ne várjunk tőle, higítás nélkül pedig eszünkbe se jusson használni! Az érzékenyebb bőrűeknél savtartalma irritációt, kiütést, fényérzékenységet okozhat. Sebes, pattanásos, esetleg megégett bőrre kenve pedig kifejezetten rosszat tesz, akár komolyabb gyulladást is okozhat.
Forrás: healthline.com