A száraz bőr tüneteit - a feszülést, a viszketést, a kipirosodást - mindenki ismeri. Bár bőrtípusunk genetikailag meghatározott, a száraz és hideg levegő, a rosszul megválasztott kozmetikumok, az életkor, a hormonális állapot, sőt bizonyos gyógyszerek is szárazzá tehetik a bőrt. Jó tudni, hogy a bőr kiszáradása általában súlyosbodik télen, mikor alacsonyabb a páratartalom; ennek oka, hogy a legkülső rétegekből elpárolog a víz, a bőr szárazabbá válik és kirepedezik. A kellemetlenségek először általában a karon vagy a lábszáron, időnként az arcon jelentkeznek, de arra hajlamos egyéneknél az egész testre kiterjedhet.
A száraz bőrt nagyon kevés választja el az szénanáthában vagy asztmában szenvedőknél, illetve olyanoknál, akiknek a családjában ilyen betegség már előfordult.
Az ekcémához igen hasonló bőrprobléma, a kontakt dermatitisz okozója valamilyen irritáló anyaggal vagy allergénnel való érintkezés; a tünetei igen hasonlóak az atópiás ekcémáéhoz. A kontakt dermatitiszt a leggyakrabban kozmetikumok, szappanok váltják ki, vagy a vízzel való hosszas érintkezés okozza.
Mivel az atópiás, illetve a kontakt dermatitisz a bőr kiszáradásával járó betegségek, nagyon fontos a megfelelő ápolás. A bőrt rendszeresen krémezni, hidratálni kell, hogy ne száradjon ki túlságosan, ne jelenjenek meg rajta sebek. Az elvékonyodó bőrréteg ráadásul nem tudja olyan hatékonyan ellátni védő funkcióját, így a betegséget, fertőzést okozó mikrobák könnyebben jutnak át rajta.
Az ekcéma kezelése személyre szabott terápiás tervet kíván: van, akinél elegendőek a külsőleg alkalmazható krémek, másoknak viszketéscsillapító gyógyszert, szteroidos emulziót és allergiát csökkentő szereket egyaránt kell használniuk. A megfelelő, allergén-, színezék- és illatanyagmentes ápoló kozmetikumok nemcsak akkor kulcsfontosságúak, ha már megjelent a bőrünkön az ekcéma, hanem akkor is, amikor meg kívánjuk akadályozni a tünetek fellángolását.