Tökéletes manikűr: ezért érdemes vigyázni az UV-lámpával

A körömlakkszárításhoz használt UV-lámpa rendszeres használata komoly egészségügyi kockázatot rejt – hívja fel rá a figyelmet egy új kutatás.

A tartós, zselés körmök elkészítéséhez használt körömlakkszárító UV-lámpák évek óta töretlen népszerűségnek örvendenek: sokan nem csak a manikűrösnél találkoznak velük, hanem otthonra is beszereztek egyet. Ezekkel azonban nem árt vigyázni, mert egy, a Nature Communications című folyóiratban publikált kutatás szerint rendszeres használatuk károsíthatja a DNS-t, és sejtszinten rákkeltő mutációk kialakulásához vezethet – áll az iflscience.com témával foglalkozó írásában.

manikűr
Sokan használják, kevesebben tudják, milyen károkat okozhat az UV-lámpa. Fotó: Getty Images

Noha a körömlakkszárító UV-lámpák ma már teljesen átlagos eszköznek számítanak, arról még nem készült megbízható tudományos kutatás, hogy az ezek által kibocsátott, 340-395 nm-es spektrumú ultraibolya-sugárzás molekuláris és sejtszinten pontosan hogyan hat az emberi szervezetre. 

Fókuszban a rákkeltő hatás

A kutatók ezért többféle sejtet vizsgáltak: emberi bőrből származó keratinocitákat, fitymából vett fibroblasztokat, és egerekből származó embrionális fibroblasztokat tettek ki a körömlakkszárító készülékek által kibocsátott UV-sugárzásnak. Az első expozíció 20 percig tartott, majd egy óra kihagyás után jött a következő 20 perces etap. Ezalatt a vizsgált sejtek 20-30 százaléka elhalt. Mindezt három, egymást követő napig ismételték: a 20 perces expozíciók összességében 65-70 százalékos sejtpusztuláshoz vezettek – számolt be róla az iflscience.com. 

További aggodalomra adhat okot, hogy a megmaradt sejtekben észlelt károsodás nem mindig jött helyre: ezekben a kutatók a bőrrákos elváltozásokhoz hasonló mutációkat észleltek. Ludmil Alexandrov, a sejt- és molekuláris orvostudomány professzora szerint azoknál, akik rendszeresen zselés manikűrt kérnek, illetve készítenek – beleértve a kozmetikusokat is –, előfordulhatnak ujjakat érintő, rosszindulatú daganatos megbetegedések.

További kutatásokra van szükség

Noha az eredmények megdöbbentőek, a kutatók szerint érdemes megemlíteni, hogy a manikűrözés során a körmöket és a kezeket összesen tíz percig kell UV-lámpa alá tartani, ami jóval rövidebb, mint a kísérlet során alkalmazott expozíció.

Azt is fontos megjegyezni, hogy a tanulmány nem szolgáltat közvetlen bizonyítékot arra, hogy ezek az UV-lámpák rákos megbetegedést okoznak, ahogy azt sem lehet tudni, hogy milyen gyakran kell valakinek UV-lámpáznia ahhoz, hogy rosszindulatú elváltozás alakuljon ki nála. Ezek megállapításához a kutatók szerint hosszú távú epidemiológiai vizsgálatra van szükség. Az viszont biztos, hogy a körömlakkszárító UV-lámpák a szoláriumhoz hasonlóan növelhetik a korán kialakuló bőrrák kockázatát - írják a szerzők.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.