Váratlan baj jele lehet az arcpír

Sokszor egyértelmű oka van annak, ha elpirulunk: zavarba jövünk, esetleg valami csípőset, forrót eszünk, vagy a hidegből belépünk egy meleg szobába. Mindazonáltal akár betegség is állhat a háttérben.

Az arc kipirosodásának közvetlen oka, hogy a bőr alatti apró vérerek kitágulnak és megtelnek vérrel, ami kívülről rózsaszínnek vagy pirosnak látszik. Az arcon azért olyan feltűnő a jelenség, mert ott a vékony bőrhöz nagyon közel futnak az erek. A bőrszínváltozás mellett a kipirosodás melegségérzéssel is járhat. Bár az esetek többségében ártalmatlan okok állnak a háttérben, ha a kipirulás túl gyakran fordul elő, vagy nem múlik el teljesen, érdemes szakemberhez fordulni – hívta fel a figyelmet dr. Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza. Lássuk tehát, melyek az arc kipirosodásának leggyakoribb okai.

kipirosodott arcbőr, szégyenlősség, zavarodottság, fiatal nő
A kipirosodott arcbőr akár betegségek tünete is lehet. Fotó: Getty Images

Zavartság, idegesség

Ha idegesek vagyunk vagy zavarban érezzük magunkat valamiért, testünk olyan hormonokat termel, mint például az adrenalin, amelyek átmenetileg kitágítják az ereket, tehát a bőr is kipirosodik. Akiket zavar az elpirulásuk, gyakran emiatt szoronganak tovább, ami viszont fenntartja vagy fokozza a pirulást.

Meleg

Amikor a szervezet túl meleget érzékel – például intenzív fizikai munka hatására, vagy amikor a hidegből egy meleg helyiségbe lépünk -, kísérletet tesz arra, hogy lehűtse magát. Ezért kitágítja az ereket, ami pirosságot eredményez. Ilyenkor érdemes mélyeket lélegezni és vizet inni. Ha azonban a pirosság mellett kimerültség, nehézlégzés, zavartság is jelentkezik, akkor segítséget kell kérni, mert nyáron például hőguta, továbbá bármely évszakban szívbetegség is okozhat ilyen tüneteket.

Alkohol

Az alkohol felviszi a vérnyomást, ami tágulásra készteti az ereket – innen is eredhet a pirosság. Rendszeres alkoholfogyasztás esetén a pirosság tartóssá is válhat.

Gyógyszerek

Bizonyos gyógyszerek mellékhatása is lehet a kipirulás, ilyenek főként egyes antibiotikumok, nitrátok, hormonrendszerre ható gyógyszerek, vízhajtók, fájdalomcsillapítók. Ha mellékhatásként jelentkezik a pirosság, érdemes a kezelőorvossal megbeszélni, aki szükség esetén változtatást javasolhat a gyógyszerelésben.

Menopauza

A klimaxot megélő emberek komoly hormonváltozásokon mennek keresztül, amelyek a véráramlást is érintik. Ennek eredménye lehet a hőhullám: egy hirtelen, intenzív melegségérzés, amely az egész testet érinti, így az arc is kipirulhat, verejtékezhet. A menopauzával esetlegesen együtt járó kellemetlen jelenségekről nőgyógyásszal és életmódorvossal érdemes egyeztetni.

Hormonális rendellenességek, betegségek

Az endokrin betegségek hatására megváltozik a hormonális státusz, és egyes esetekben azon hormonok termelődése fokozódik, amelyek növelik a vérnyomást. Ennek következtében aztán tünetként jelentkezhet pirosság. Ilyen betegség lehet például a Cushing-szindróma, a karcinoid szindróma (szerotonint termelő gyomor-bélrendszeri daganat - a szerk.) és a pajzsmirigydaganat is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Rozácea

A rozácea az arc bőrén, főleg a középső területen kezdetben időszakosan megjelenő bőrpír, mely későbbiekben állandósul, majd apró pattanások, értágulatok jelentkeznek az orcákon. Krónikus bőrbetegség, amely főleg a 30-60 év közötti nőket érinti. A bőr kisereinek beidegzési zavara okozza, és családi hajlam, öröklött tényezők is hajlamosítanak kialakulására. A legveszélyeztetettebbek mégis a változókorba lépett, világos bőrű nők, bár férfiaknál sem ritka jelenség a „borvirágos” orr és orca. Az állapotromlásban közrejátszhat a stressz, a napfénynek való kitettség, a túl meleg és túl hideg hőmérséklet, bizonyos italok, ételek és egyes gyógyszerek.

A diagnózissal és a kezeléssel sem érdemes késlekedni

„Elsősorban fontos kideríteni, mi is okozza a pirosságot. Vagyis, ha nem csak enyhe és alkalmi pirulásról van szó, a tünetek nem szűnnek, esetleg romlanak, mindenképpen utána kell járni, nem bőrbetegségről van-e szó” – hangsúlyozta dr. Rózsa Annamária. „Gyakran diagnosztizálunk rozáceát, amelyet nem csak az esztétikum miatt érdemes időben kezeltetni, ugyanis bizonyos esetekben a szemet is érintheti.”

Az enyhébb és a legsúlyosabb állapot között négy fázis különböztethető meg. Fontos, hogy már a legkisebb tünetek jelentkezésekor bőrgyógyászhoz kell fordulni, hogy ezáltal megakadályozható legyen a betegség teljes kifejlődése. Bár a rozácea egyelőre gyógyíthatatlan, de odafigyeléssel és orvosi segítséggel a tünetek enyhíthetők. A szakember fontos tanácsokat tud adni a használható kozmetikumokról, a gyulladás elkerüléséről. Súlyos esetben szájon át szedhető készítmények is szóba jöhetnek. A már kialakult értágulatokat lézeres vagy rádiófrekvenciás kezeléssel lehet eltüntetni, amivel nem szabad megvárni az előrehaladott állapotokat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.