Veszélyes a zselés manikűr?

A bőrgyógyászok szerint érdemes mértékletesen használni a szépségipar egyik legújabb vívmányát, a zselés körömlakkot, mert egészségügyi aggályokat vet föl.

Az ellenálló és tartós módszer gyakori alkalmazás mellett a köröm elvékonyodásához, porladásához, hámlásához és töredezéséhez vezethet, illetve elrejtheti a betegségek látható tüneteit. "Általánosságban elmondható, hogy minden tartós manikűr veszélyes lehet, mert egyszerűen képtelenség észrevenni, mi zajlik alatta" - fogalmazott Dr. Chris Adigun, a New York-i Egyetem bőrgyógyász professzora a című szaklapban. "Mint oly sok minden másnál, a zselés körömlakknál is a mértékletesség a kulcs. Aki rendszeresen használja, annak tisztában kell lennie a lehetséges következményekkel, és ellátogatni egy bőrgyógyászhoz, amennyiben probléma merül föl" - tette hozzá a szakember.

Egyelőre tisztázatlan, hogy a körmök töredezése a zselés manikűrben lévő vegyi anyagok számlájára írható-e, vagy pedig az eltávolításhoz szükséges acetonos áztatás miatt jelentkezik. Az aceton ugyanis szárítja a körmöket és irritálja a körömágy bőrét - figyelmeztetett Adigun professzor, aki úgy véli, hogy a zselés manikűrt rendszeresen használóknak nem árt ismerniük az eljárás során alkalmazott UV-sugárzás veszélyeit. Ez ugyanis bőrrákhoz vagy egyéb elváltozásokhoz vezethet az érintett területen. A zselés körömlakkal kapcsolatban felmerülő másik gond, hogy súlyos fertőzést vagy daganatot is elrejthet, késleltetve a diagnózist és a kezelést.

Adigun professzor a következő tanácsokat adta a zselés manikűrt viselő hölgyeknek:

  • Figyelni kell a körmök állapotára, és hagyni őket növekedni, regenerálódni. Célszerű megfontolni, hogy állandó használat helyett csak alkalmanként kerüljön rá sor.
  • A zselés manikűr készülésekor érdemes bekenni a kezet naptejjel, kiküszöbölve az UV-sugárzás okozta károsodást.
  • Érdemes megkérni a manikűröst, hogy ne piszkálja a körömágybőrt, mert ez növeli a gyulladás és a fertőzés esélyét, valamint szárítja a körmöt.
  • Visszatérő körömproblémák vagy acetonallergia esetén jobb a hagyományos körömlakk, mint a zselés.
  • Naponta többször is érdemes pótolni a köröm nedvességtartalmát, mégpedig vazelinnel vagy kézkrémmel.
  • A zselés lakkot tilos nem rendeltetésszerűen, valamilyen eszközzel eltávolítani, lekaparni.
  • Lemosáskor nem szabad az egész kezet acetonba áztatni, kizárólag az ujjvégeket. Ezzel megelőzhető az irritáció. A művelethez bőrvédő kesztyű is kapható.
  • Bármilyen elváltozás észlelésekor azonnal föl kell keresni a bőrgyógyászt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.