Hipermodern helyen gyógyulnak a rákbetegek

Egy új osztrák ionterápiás centrum 2016 végétől kezdve kezeli a rákbetegeket. Egész Európában mindössze négy ilyen létesítmény található. Az osztrák MedAustron Centrum nincs messze a magyar határtól - autóval Sopronból körülbelül félóra alatt Bécsújhelyre érhetünk. A MedAustront a CERN-nel, a Svájcban lévő Európai Nukleáris Kutatási Szervezettel együttműködve fejlesztették.

A létesítmény szíve egy kör alakú részecskegyorsító, amely proton- és szénionsugarat hoz létre. Az ionterápia egy kímélő formája a sugárkezelésnek, amelyet elsősorban olyan tumorok esetében alkalmaznak, amelyek sugárzásra érzékeny szervek közelében helyezkednek el. A tipikus indikációk (azaz olyan esetek, amikor ilyen kezelés javallott): agytumorok, koponyaalapi tumorok, a gerincvelő mentén előforduló daganatok és a medencetájéki daganatok. A MedAustron jelenleg protonterápiát folytat, 2020-tól Bécsújhelyen a szénionok segítségével is küzdeni fognak a rák ellen.

A MedAustront a HáziPatika.com kérdezte a jelenlegi kezeléseikről és jövőbeni terveikről.

HáziPatika.com: Hány páciens érkezik évente Bécsújhelyre, a MedAustronhoz? Milyen országokból érkeznek a betegek?

MedAustron: A betegek kezelésének 2016. decemberi megkezdése óta eddig 70 pácienst kezeltek a MedAustronban. Júliustól már egy második kezelési helyiség is rendelkezésre áll. Amikor a "teljes üzem" megkezdődik, egy harmadik helyiséget is berendezünk. 2018-ban akár 250 beteget is kezelhetünk, akik Ausztriából, Európából, illetve az egész világból érkeznek.

HáziPatika.com: Menyibe került az egész projekt? A MedAustron állami vagy magánintézmény?

MedAustron: A Zentrum MedAustron az Osztrák Köztársaság, Alsó-Ausztria Tartomány és Bécsújhely városa pénzügyi támogatásával jöhetett létre. Az EBG MedAustron GmbH Alsó-Ausztria (Niederösterreich) tartomány közvetett tulajdonában van, és a tartomány üzemelteti a létesítményt, amelyre 200 millió eurót költöttek.

rákgyógyítás, MedAustron, ionterápia
Az ausztriai centrumba a világ számos pontjáról érkeznek betegek (fotó: Kästenbauer/Ettl)

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

HáziPatika.com: Milyen a gyógyulási arány - ha nem is a frissen létesített MEdAustronban -, a hasonló ionterápiás intézményekben?

MedAustron: A rákbetegségeknél a kiújulás lehetőségét sajnos sosem lehet teljesen kizárni. Ezért az orvostudomány nem gyógyulásról beszél, hanem tumorkontrollról. Az ionterápia sem "csodaszer" a rák ellen. Mégis a kezelési sikerek azt mutatják egyes ráktípusoknál, ahol a túlélési esélyek mindeddig nagyon alacsonyak voltak, hogy lényegesen magasabb sikerarány érhető el.

HáziPatika.com: Mi a hatásmechanizmusa az Önök kezelésének? Miért jó egy betegnek, ha ilyen terápiához jut hozzá?

MedAustron: Általánosságban elmondható, hogy a hagyományos (fotonokkal végzett) sugárkezeléshez képest az ionterápia kisebb dózisterhelést jelent a tumort körülvevő normál szöveteknek, illetve az érintett, kockázatnak kitett szerveknek. A kisebb ionterápiás dózis alkalmazása csökkenti a mellékhatások előfordulását és azok súlyosságát is mérsékli. Ez a betegek életminőségét és jóllétét is döntő mértékben befolyásolja.

HáziPatika.com: Kapcsolatban állnak magyar privát vagy állami egészségügyi intézményekkel és betegbiztosítókkal?

MedAustron: Már kezeltünk magyar betegeket, és vannak kapcsolataink magyarországi intézményekkel is. Az ügyintézés minden esetben gyorsan és problémamentesen történt.

HáziPatika.com: Hogyan juthat el Önökhöz egy magyar beteg? Hogyan kezelteti magát, milyen adminisztrációt, ügyintézést igényel mindez?

MedAustron: Alapvetően többféle lehetőség létezik a velünk való kapcsolatfelvételre. A kezelőorvosok, de maguk a betegek is kapcsolatba léphetnek az intézménnyel. A weboldalunkon van egy "Consultation Portal", ahol a leleteiket elküldhetik, de telefonon vagy e-mailben is jelentkezhetnek. Ha szakorvosaink pozitívan értékelik a leleteket - tehát az ionterápia indikációi fennállnak - a beteget meghívjuk az első megbeszélésre.

HáziPatika.com: Mik a tervek, az új szénion-terápia tényleg 2018-tól fog üzemelni?

MedAustron: Jelenleg két kezelési helyiség üzemel, ezek vízszintes protonsugár-kibocsátásra alkalmasak. 2018 áprilisától a vertikális, azaz függőleges sugárirányítású kezelések is elérhetőek lesznek. A következő években pedig folytatjuk a centrum előreütemezett kiépítését, melynek végeredményeként elérjük a "teljes üzemet". Így a terveink szerint három kezelőhelyiség lesz, és ebben a három helyiségben mind a protonok, mind a szénionok rendelkezésre állnak majd. Az első szénionos betegkezelések várhatóan 2019-ben kezdődhetnek el.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.