A vegetarianizmus a latin eredetű „vegetabilis”, azaz növényi szóból származik. Vegetáriánusoknak hívja a közvélemény azokat, akik kizárólag növényi eredetű élelmiszerekkel táplálkoznak, és részben vagy teljesen elutasítják az állati eredetű termékek fogyasztását. Azaz a húst és halat a táplálkozásból teljesen kiiktatják, de általában más állati eredetű élelmiszert (tej, tejtermékek, tojás) fogyasztanak.
A vegetarianizmus legszigorúbb formája a veganizmus, amelyben nem csak a húst, de minden állati eredetű élelmiszert kerülni kell. Az, hogy több zöldséget és gyümölcsöt eszünk, nem feltétlenül rossz: a vegán és vegetáriánus életmód csökkentheti egyes krónikus megbetegedések előfordulási gyakoriságát, javíthatja a várható élettartamot. Kevesebb az elhízás, a magas vérnyomás, a szív- és érrendszeri megbetegedés, az epe- és vesekövesség, a cukorbetegség és egyes daganatos betegségek. De természetesen, mint mindennek, ebben az esetben is az éremnek két oldala van.
Mi a húsmentes életmód hosszútávú veszélye?
A húsok és halak fehérjedús, vasban és B12 vitaminban gazdag élelmiszerek, és ezek az anyagok sokkal kisebb mennyiségben és alacsonyabb felszívódási képességgel találhatók meg a növényi alapú nyersanyagokban vagy termékekben.
A fehérjeszükségletre külön figyelni kell!
A növényi fehérjék esetében néhány esszenciális aminosav hiányzik, vagy olyan kis mennyiségben van jelen a szükségeshez képest, hogy nem nevezhető teljes értékű fehérjeforrásnak. Testünknek azonban szüksége van a fehérjékre, mert nélkülözhetetlen építőelemek, amik az izmokban, enzimként vagy nitrogénforrásként támogatják a szervezet normál működését.
Magas fehérjetartalmú, vegán diétában is fogyasztható élelmiszerek: szója, hüvelyesek, burgonya, rizs.
Vasbevitel fontossága
A vashiányos vérszegénység manapság népbetegség. Aki vegán vagy vegetáriánus étrendet követ, annak külön oda kell figyelnie a vas pótlására. A vas a hemoglobin fontos alkotórésze, amely megköti az oxigént, és így annak szállításában nélkülözhetetlen. A vas hemvasként és nem-hemvasként van jelen a szervezetünkben. A hemvas jobb felszívódásával azonnal a vérbe kerül, tehát a hasznosulása sokszorosa a nem-hemvasnak. Az előbbi forma, azaz a hemvas állati eredetű, míg utóbbi a növényi eredetű élelmiszerekre jellemző. Ezért is van az, hogy hiába magas a sóska vastartalma, nem fog olyan mértékben hasznosulni, mint a csirkemájban lévő hemvas. Hogy elkerüljük a vashiányos állapotot, és az ezzel járó kellemetlen tüneteket, vastabletta szedésével is meg kell segíteni a vegetáriánus vagy vegán étrendet.
B 12-vitamin
A B12-vitamin csak állati eredetű élelmiszerekben található meg, ebből következik, hogy a semmilyen állati eredetű terméket nem fogyasztó vegánoknál B12-vitamin-hiány alakul(hat) ki – amennyiben nem pótolják, például tabletta formájában. Ha ez nem történik meg, akkor előbb-utóbb emésztési rendellenességhez, vérképzésbeli, idegrendszeri zavarokhoz is vezethet.
Kalcium
A legfontosabb kalcium forrás a tej- és tejtermékek. Akik nem fogyasztanak tej-és tejtermékeket hosszútávon számolhatnak a csontritkulással, a csonttömeg csökkenésével, mert a növények nagy része csekély mennyiségben tartalmaz kalciumot.